Най-често заболяването засяга хора след 40 години в резултат на неправилно хранене.
Захарният диабет е заболяване на ендокринната система, проявяващо се с недостатъчност на инсулина, хормон на панкреаса, чието производство е или напълно спряно, или се появява в по-малък обем за нормалното поддържане на живота на организма, което води до сериозни нарушения на метаболизма на протеини, мазнини и въглехидрати.
Първият тип диабет е инсулинозависим – в тялото не се отделя инсулин или той е твърде малко. Болните получават синтетичен инсулин до живот.
Вторият тип е неинсулинозависим. Произвежданият в тялото инсулин е достатъчен, но клетките не го разпознават.
Такива болни не вземат инсулин, а премахват необходимостта от него – доколкото успеят. Средствата тук са безвъглехидратно хранене и препарати за редуциране кръвна захар.
Топ изпитани рецепти за диабет
Домашните и народни рецепти са насочени към нивата на захари в кръвта (глюкоза, кръвна захар) – съдействат за намаляване на количеството, за да не се налага хормонът инсулин да работи.
Лечение на диабет с канела
Канелата е на първа линия сред домашните средства за нормализиране на кръвната захар. Антидиабетни свойства показва цейлонската канела, докато китайската не подхожда за целта.
Подправката е важна за профилактика и също за болни, страдащи от затлъстяване
Стандартната доза за диабетик е половинка чаена лъжица от подправката за ден – това количество е оптимално за естественото ограничаване на захарите.
В допълнение то се отразява и на мастните субстанции в кръвния поток – холестерол и триглицериди.
Кисело мляко с канела за диабет.
Млечният продукт засилва ефекта от подправката и я прави удобна за приемане в прахообразно състояние.
Достатъчно е да сложим дневната доза от ½ лъжичка в чаша мляко и да разбъркаме.
Лимон и канела при диабет.
Друга форма за ежедневно приемане на канела е като напитка на основата на мляко, плодов или зеленчуков сок.
В блендер се разбиват избраната основа, дозата от ½ ч.л. канела, 2-3 с.л. лимонов сок. Нататък добавките са по вкус. Полезно е присъствието на чия, ленено семе, спанак, дребни горски плодове;
Жито и канела.
Вареното жито е алтернативна закуска при диабет. Порцията е около 150 г. Към нея се слагат стандартните ½ ч.л. канела.
Житото се вари 1 час, да омекне идеално. После се дъвче бавно. Други добавки не са нужни.
Целината е полезно и вкусно лекарство при диабет. Тя е депо за витамини и микроелементи.
Полезна е прясна и на отвара. От пресните листа и корена се варят чай и бульон, от целия зеленчук се цеди сок, добавя се в салати, супи и ястия, отлична е на пюре като гарнитура.
Рецепта за чай от листа: попарваме 20 г листа от целина с 200 мл за 20 мин., изцеждаме и приемаме 3 Х 60 мл.
За диабетиците се препоръчва прясна салата от целина, алабаш, морков, ябълка, зеле, подправени с лимон.
Препаратът на таблетки или прах се ползва за изчистване и детокс. Той обира от стомаха много мръсотии, помага при чревни патологии.
Диабетът не е противопоказание за ползване на таблетките, но има предписание за повишено внимание. То важи за всички, които са на диета с понижено съдържание на въглехидрати.
Мастикс при диабет или медицинска дъвка?
Мастикс (мастикс) е дървесна смола. Тя се добавя в мастиката и се дъвче, наричат я медицинска дъвка.
Има антибактериално действие, премахва болки и възпаляване, маслата в нея са отличен антисептик за храносмилателния отсек.
Затваря рани, което е от помощ за диабетиците с усложнения. Подобрява кръвния поток и храненето на клетките.
За диабетиците мастикс се препоръчва с директната цел да се понижи кръвната захар.
За целта се вари чай от смолата и се пие на курсове по 20-30 дни. Полезно е добавянето и на захаропонижаващи билки и диуретици като царевична свила, цариче и други, които ще разгледаме по-долу.
Билки за диабет
Има стотици билки, които облекчават живота на диабетиците.
Техният механизъм на действие е от три типа:
Билки с подобни на инсулин съставки, които стимулират панкреаса и редуцират съдържанието на захари в кръвта. Тук влизат около 300 вида, всички за втория тип диабет и безполезни за първия тип;
Билки – биостимулатори, които подпомагат тялото да удържа болестта. Те влияят на метаболизма, органите и общото състояние.;
Билки за редуциране на теглото – важен момент при диабетиците.
Няколко бабини рецепти за редуциране на кръвна захар:
Шипка, хвойна, цикория, овчарска торбичка и мента в равни части. От сбора взимаме 2 ч.л. за една доза – 300 мл вода. Попарваме в термос за 3 часа. Чаят се изпива на 8-10 пъти, на глътки;
Корен от репей, лист от лоза, шипка, глухарче, мента в равни количества. От сбора взимаме 2 ч.л. за доза – 300 мл вода. Попарваме в термос за 3 часа. Чаят се изпива 4 Х 70 мл;
Магданоз, спанак, копър, чесън и овес в равни к-ва. От сбора вземаме 2-3 с.л. и запарваме за 2 часа в 300-400 мл.
Чаят укрепва защитните свойства на тялото и предпазва от инфекции. Рецептата е подходяща и за двата типа диабет;
Коприва, семена лен, лист от черница, дафинов лист, глухарче в равни количества. Запарваме 2 с.л. от сбора в 300 мл вода за 3 часа.
Чаят е актуален при втория тип диабет, а тези с първи тип могат да го пият за укрепване на имунитета;
Черна боровинка, полски хвощ, корен глухарче, царевична коса, аптечна лайка в равни количества. 2-3 ч.л. от сбора запарваме в термос с 300 мл вода. Тези билки поддържат здравето на ч. дроб, бъбреци и др. вътрешни органи.
Цикория на прах в прясно мляко. Загряваме млякото и слагаме ½ ч.л. инстантна цикория + мед и канела.
Бял имел и диабет
Билката се приема за подобряване на функционирането на задстомашната жлеза – производител на инсулина.
Приготвя се в спирт – тинктура, като 3 с.л. листа се потопят в 0.5 л водка или ракия. Сместа престоява 7-10 дни в затворено за светлината помещение, за предпочитане при ниска Т°С.
Дозата за диабетиците е 3 Х ½ ч.л.
Още полезни билки при диабет са индрише, тученица, коприва, блатен аир.
Жаблек и ориз
Още едно бабино средство за кръвна захар е съчетаването на чай от билката жаблек (диво салкъмче) и варен ориз без подправки. Двете средства забележимо намаляват нивата на глюкозата.
Жаблек в природата и в аптеките
Чай от жаблек се прави при съотношение от 1 ч.л. кълцан стрък на 200 мл вода. Дозата е 3 Х 70 мл.
Заедно с това се яде чист варен ориз, който първо се изпича на тиган, а след това се залива с вода и се сварява. Дозата е 2 с.л. ориз на 200 мл вода. Не се подправя.
Други бабини рецепти
Орехи и ракия.
На 500 мл ракия се слагат 20 ореха и 20 листа индрише. Орехите са с черупките, само се начупват на парчета.
Тинктурата се прави стандартно – на студ и тъмно, за 15 – 20 дни. Единичната доза е 20 мл, пие се един път при събуждане;
Чай от шипка.
1 ч. л. плодове се изсипват в емайлирана тенджера с 500 мл вода и се кипват. Трябва да врат на слабо окол 15 мин. или на водна баня за 30-40 мин, целта е отварата да стане наситена.
По-лесна е запарката в термос при количество 60 г сух плод на 1 л, да престои 3 часа. Тази напитка е силно витаминозна;
Листа от леска.
Леска е дървото, което ражда лешници. Ако намерите такова, накъсайте 10 листа, измийте ги и ги нарежете. Те се попарват с 500 мл вода и врат 1-2 минути. Течността се пие постоянно, без дозиране;
2 с.л. сушен стрък се попарва с 200 мл, ври 1 минута и се запарва 1 час. За усилване на имунитета се добавят мед, плод от калина или в чая се сипва пресен сок от калина.
При диабетична катаракта се смесва 1 ч.л. сушена и стрита мащерка с 1 ч.л. мед. При кожни язви вследствие на прогресиране на диабета 15 г стрък се вари 5 мин. и се пари 2 часа. Налага се на компреси;
Дафинов лист.
10 листа се попарват в 0.5 л вода. Съдът трябва добре да се запари като се увие в одеяло или течността се прелее в термос. Дозата е 100 мл от чая, за 14 поредни дни;
Джинджифил.
Чай или сок от джинджифилов пресен корен. Първоначално парчето почистен корен се накисва във вода и се нарязва на дребно. За чай се запарва в термос, за сок се цеди през марля. Дозата за чай е стандартната, но сокът се взема 2 Х ½ ч.л.;
Препоръчителен е за диабетиците със сърдечни и кожни усложнения. Ползват се само листата, плодовете са твърде захарни. 2 ч.л. сушени листа се попарват с 200 мл за 20 мин. и чаят се изпива.
Рецепти за сваляне на висока кръвна захар
Стойностите ясно се повлияват при минаване към здравословен стил на живот – с качествена растителна храна, много движение и свеж въздух. Нужно е да се намали теглото и да се поправи имунитетът като цяло.
Порция от 200 г гулия дневно служи за контрол върху захарта. А ето и още рецепти.
Сваляне на кръвна захар с оцет
Използва се при втория тип. Ежедневната доза е 3 с.л. от ябълковия. Пие се срещу възпалителни процеси, за лечение и срещу обостряния.
Задължително се разрежда – около 1 с.л. на 200 мл, и задължително се приема след храна, защото дразни лигавиците.
Сваляне на кръвна захар с лимон
Плодовите киселини са чудесни при диабет. Препоръчителна е ежедневната консумация на кисели и сладко-кис. плодове.
На първо място стои лимонът, но не се изключват другите цитруси, дребните безкостилкови, някои тропически като ананас и киви, също и ябълки, череши, праскови и кайсии.
За по-концентрирано зареждане се прави и следното средство: едно яйце се разбива със сока от един лимон и веднага се изпива, още при събуждане. Три дни се пие, десет дни се почива. Яйцето е сурово.
Нахут за сваляне на кръвна захар
Консумацията на нахут намалява риска от хипертония, атеросклероза и съдови катастрофи, предпазва от тромби, подобрява качеството на кръвта, подобрява храносмилането и работата на всички органи. Съдейства за отслабване, нормализира ендокринната с-ма.
Дозата на т.нар. турски грах е 200 г дневно за здрав човек и 150 г за диабетици. При консумиране на нахут се намалява количеството на хляба.
Още рецепти за кръвна захар
Отвара от костилки от маслини за диабет. Рецептата е прокламирана от певицата Ваня Костова. Предвижда ежедневен прием на три костилки от маслина.
Единият начин е костилките да се стрият на прах и да се ядат директно, другият начин е да се сварят на чай. 40 костилки се варят в 0.5 л вода, докато останат 0.2 л. Дневната доза е 3 ч.л.;
Листа от бяла черница за диабет. Сушени листа се продават в аптеките. Дозата е от 1 ч.л., попарена в 200 мл за 5 минути. Изпива се при събуждане;
Паламида. Димков я препоръчва сушена и на чай. Друга народна рецепта предвижда листата да се почистят от бодлите, да се смелят в месомелачка и да се изядат, смесени с нещо подходящо, примерно кис. мляко;
Семена от копър. Изпипваме в термос 1 с.л. семена и ги попарваме с 1 л вода. След час чаят е готов за консумиране. Дозата е свободна;
Семе от коприва. Еднократната доза е 2 с.л. семена, стрити на прах и объркани с кис. мляко. Използвайте като спешно средство за сваляне на захарта;
Индрише. За диабетиците е полезно да дъвчат лист индрише. Растението понижава захарта. Приема се още на чай и тинктура. За тинктура трябват по 1 лист на 100 мл, за чай – 3-4 листа на 200 мл. Дозата е 100 мл чай и ½ ч.л. тинктура в 200 мл вода.
Ще бъде страхотно, ако ни последвате и споделите тази статия с приятелите си и вашето мнение (или опит) в коментарите!