Google Translate

Търсене в този блог

Лечение със сушени плодове и зеленчуци вместо хапчета от аптеката

Лечение със сушени плодове вместо хапчета

При първи симптоми на неразположение сме свикнали веднага да посягаме към хапчетата. 

Нужно ли е това обаче и каква друга алтернатива можем да изберем? 

Учудващо, но има случаи, в които сушените плодове и зеленчуци могат да заменят лекарствата при някои не толкова сериозни неразположения или да бъдат добро допълнение към основното лечение. 

Те могат също да помогнат за укрепване на имунната система и да са добра превенция за предотвратяване на някои заболявания.

Консумирайте сушени плодове и зеленчуци вместо хапчета, добавки и витамини от аптеката!

Натуралните храни са здравословни и лекуват докато химията вреди и разболява!

1. Кайсиите (сушени кайсии) са лечител за сърцето и кръвоносните съдове. 

Сушените кайсии съдържат много калий и антиоксиданти. 

Сушените кайсии премахват вредния холестерол от тялото. 

Сушените кайсии са полезни за хора със заболявания на щитовидната жлеза и диабет.

2. Ананас. Сушените ананаси са източник на калий и магнезий, желязо и цинк, витамини от група В и фибри, които са полезни за храносмилането

Сушените ананаси помагат за облекчаване на отока, придават сила и подобряват настроението.

3. Патладжан. Най-ценното свойство на този продукт е способността бързо да отстранява от кръвоносните съдове холестеролни плаки и като цяло да намалява концентрацията на "лошия" холестерол в кръвта. 

Патладжанът съдържа много мед, кобалт и манган. Това са доста редки елементи, които подобряват състава на кръвта и подпомагат функционирането на далака

В патладжана има и желязо, така че е полезен и при анемия. Патладжана се използва за понижаване на нивата на кръвната захар.

4. Бананите са източник на калий, който е необходим за сърцето, черния дроб, мозъка, костите, зъбите, но най-вече за мускулите. 

Всеки от нас трябва да си набавя поне 1 г калий на ден, а оптималната дневна нужда от него за възрастни е 3-4 г. 

Децата също се нуждаят от калий дневно, в размер на 16 - 30 mg на kg телесно тегло. 
Бананът съдържа протеин, наречен триптофан, който се превръща в серотонин. 

Серотонинът подобрява настроението, ви помага да се отпуснете и просто да се чувствате щастливи.


5. Гроздето (стафидите) е полезно за всички, без изключение, леко – съдържа максимално количество калий, много фосфор – това помага при интензивна интелектуална работа, по време на изпитите. 

Яденето на стафиди е добра профилактика на пародонтоза.

6. Сушените череши повишават концентрацията и особено помагат на тези, които са решили да се откажат от тютюнопушенето: веществата, съдържащи се в черешите, отслабват пристрастяването към никотина.

7. Круша. Плодовете на крушата съдържат уникални етерични масла, биологично активни вещества, които могат да повишат защитните сили на организма, да устоят на инфекциозни заболявания, да имат противовъзпалително действие и дори да се борят с депресията. 

В диетичните храни за превантивни и терапевтични цели крушата се включва при заболявания на сърцето, черния дроб, бъбреците, захарен диабет и нарушена пропускливост на капилярите. 

Лечението с круши може да се извършва почти през цялата година, тъй като плодовете, когато се изсушат, запазват почти всички биологично активни вещества.

Компотът от сушени круши е в състояние да се отърве от хроничен колит, както и да увеличи сексуалната активност.

8. Сухият пъпеш има добър тонизиращ ефект, както и диуретично, холеретично, противовъзпалително, тонизиращо, слабително, почистващо действие (външно почиства кожата, при поглъщане – стомашно-чревния тракт и пикочната система), подобрява кръвообразуването, подобрява чревната функция подвижността, насърчава отделянето на холестерола от тялото, има нормализиращ ефект върху метаболизма. 

В народната медицина пъпешът се предписва за отслабнали и анемични пациенти, с анемия и атеросклероза. 

Пъпешът се счита за особено полезен за тези, които са имали чернодробно заболяване и страдат от запек.

9. Тиквичките са с ниско съдържание на калории и съдържат много различни микроелементи – желязо, мед, фосфор, калий, магнезий и натрий. 

Високото съдържание на витамини от група С и В.
Тиквичките се препоръчват за хора с анемия, сърдечно-съдови заболявания, хипертония.

10. Киви. На първо място, кивито е много богато на витамин С. Зрънцето съдържа дори повече от цитрусовите плодове. 

Използването на киви помага за укрепване на стените на кръвоносните съдове и предотвратява образуването на кръвни съсиреци в тях. 

Сушеното киви е идеално за тези, които се грижат за фигурата си - страхотна закуска, която е удобно да вземете със себе си на път, на работа.

11. Сушените ягоди запазват всичките си полезни свойства за две години съхранение. 

Изсушените плодове са особено ценни заради съдържанието на пектинови киселини, които допринасят за елиминирането на токсините от тялото. 

Полезно е да се използва през периода на обостряне на сезонни заболявания, а именно късна есен и ранна пролет. Също така, сушените ягоди са известни като мощен антидепресант.

12. Сушени домати. Най-ценното вещество в сушените домати е ликопенът. Този каротеноид е открит сравнително наскоро и се оказа, че ликопенът е мощен антиоксидант с изразени противотуморни свойства. 

Учени-онколози досега успяха да докажат, че това вещество е способно да унищожава опасни клетки. 

Хлорогеновата и кумаровата киселини, съдържащи се в доматите, значително намаляват вредата, причинена на организма от канцерогените, намиращи се в цигарения дим.

13. Тиква. Пулпът и съдържа захари, каротеноиди, пектинови вещества, фибри, макро- и микроелементи калий, калций, магнезий, желязо, аскорбинова киселина, витамини от група В, Е, РР. 

Тиквата укрепва паметта, дава сила на физически слаб организъм. Тиквената каша е полезна за деца, юноши и прекалено слаби хора. 

Подпомага здравето на стомаха и дванадесетопръстника. Полезна е за страдащи от гастрит, ентерит, колит. 

При захарен диабет, повишени мазнини в кръвта, тиквата дава чудотворен ефект за премахване на излишната жлъчка и слуз от тялото.


14. Фурмите, особено египетските, са в състояние да победят настинки, придружени от висока температура: съдържат съединения, подобни по структура на ацетилсалициловата киселина. 

Между другото, това е един от малкото сушени плодове, съдържащ много провитамин В5 – той е този, който ни осигурява здрава коса и нокти.

15. Боровинките са абсолютен лидер по съдържание на витамин А, способен да запази зрението. В допълнение, той понижава нивата на кръвната захар и следователно е полезен за тези с диабет.

16. Сини сливи. Тъй като съдържа много растителни фибри, сините сливи се предписват на хора с проблеми с храносмилателния тракт. Сините сливи са полезни при недостиг на витамини и анемия.

17. Ябълките ще компенсират липсата на витамини и минерали, по пътя, подобрявайки процеса на храносмилане. Ябълките са най-нискокалоричните сушени плодове.

Пресните ябълки не се препоръчват за хора с язва на стомаха и дванадесетопръстника, както и за хора с повишена киселинност на стомаха. 

На много от тези хора се предлагат печени и сушени ябълки вместо пресни, те се считат за много по-безопасни.

Сушените ябълки също са добри заместители на чипс и крутони. В крайна сметка всичко в тях е естествено, има много по-малко калории и многократно повече ползи и витамини.

Добре е обаче първо да се консултирате с лекар за вашето състояние. 

Не се лекувайте самостоятелно с помощта на сушените плодове и зеленчуци, особено ако състоянието ви не се подобрява или не сте сигурни какво го причинява.

Популярни публикации