При първи симптоми на неразположение сме свикнали веднага да посягаме към хапчетата.
Нужно ли е това обаче и каква друга алтернатива можем да изберем?
Учудващо, но има случаи, в които сушените плодове и зеленчуци могат да заменят лекарствата при някои не толкова сериозни неразположения или да бъдат добро допълнение към основното лечение.
Те могат също да помогнат за укрепване на имунната система и да са добра превенция за предотвратяване на някои заболявания.
Консумирайте сушени плодове и зеленчуци вместо хапчета, добавки и витамини от аптеката!
Натуралните храни са здравословни и лекуват докато химията вреди и разболява!
1. Кайсиите (сушени кайсии) са лечител за сърцето и кръвоносните съдове.
Сушените кайсии съдържат много калий и антиоксиданти.
Сушените кайсии премахват вредния холестерол от тялото.
Сушените кайсии са полезни за хора със заболявания на щитовидната жлеза и диабет.
2. Ананас. Сушените ананаси са източник на калий и магнезий, желязо и цинк, витамини от група В и фибри, които са полезни за храносмилането.3. Патладжан. Най-ценното свойство на този продукт е способността бързо да отстранява от кръвоносните съдове холестеролни плаки и като цяло да намалява концентрацията на "лошия" холестерол в кръвта.
4. Бананите са източник на калий, който е необходим за сърцето, черния дроб, мозъка, костите, зъбите, но най-вече за мускулите.
5. Гроздето (стафидите) е полезно за всички, без изключение, леко – съдържа максимално количество калий, много фосфор – това помага при интензивна интелектуална работа, по време на изпитите.
6. Сушените череши повишават концентрацията и особено помагат на тези, които са решили да се откажат от тютюнопушенето: веществата, съдържащи се в черешите, отслабват пристрастяването към никотина.
7. Круша. Плодовете на крушата съдържат уникални етерични масла, биологично активни вещества, които могат да повишат защитните сили на организма, да устоят на инфекциозни заболявания, да имат противовъзпалително действие и дори да се борят с депресията.
8. Сухият пъпеш има добър тонизиращ ефект, както и диуретично, холеретично, противовъзпалително, тонизиращо, слабително, почистващо действие (външно почиства кожата, при поглъщане – стомашно-чревния тракт и пикочната система), подобрява кръвообразуването, подобрява чревната функция подвижността, насърчава отделянето на холестерола от тялото, има нормализиращ ефект върху метаболизма.
9. Тиквичките са с ниско съдържание на калории и съдържат много различни микроелементи – желязо, мед, фосфор, калий, магнезий и натрий.
Тиквичките се препоръчват за хора с анемия, сърдечно-съдови заболявания, хипертония.
10. Киви. На първо място, кивито е много богато на витамин С. Зрънцето съдържа дори повече от цитрусовите плодове.
11. Сушените ягоди запазват всичките си полезни свойства за две години съхранение.
12. Сушени домати. Най-ценното вещество в сушените домати е ликопенът. Този каротеноид е открит сравнително наскоро и се оказа, че ликопенът е мощен антиоксидант с изразени противотуморни свойства.
13. Тиква. Пулпът и съдържа захари, каротеноиди, пектинови вещества, фибри, макро- и микроелементи калий, калций, магнезий, желязо, аскорбинова киселина, витамини от група В, Е, РР.
14. Фурмите, особено египетските, са в състояние да победят настинки, придружени от висока температура: съдържат съединения, подобни по структура на ацетилсалициловата киселина.
15. Боровинките са абсолютен лидер по съдържание на витамин А, способен да запази зрението. В допълнение, той понижава нивата на кръвната захар и следователно е полезен за тези с диабет.
16. Сини сливи. Тъй като съдържа много растителни фибри, сините сливи се предписват на хора с проблеми с храносмилателния тракт. Сините сливи са полезни при недостиг на витамини и анемия.
17. Ябълките ще компенсират липсата на витамини и минерали, по пътя, подобрявайки процеса на храносмилане. Ябълките са най-нискокалоричните сушени плодове.
Сушените ябълки също са добри заместители на чипс и крутони. В крайна сметка всичко в тях е естествено, има много по-малко калории и многократно повече ползи и витамини.