Раздразненото гърло, което е част от общата симптоматика на ангина, е допустимо да бъде облекчено с компрес, гаргара и инхалации.
Намазването на възпалените тонзили със домашни лекове, спомага за отделянето от тяхната повърхност на гнойните налепи.
Но с някои от тях е необходимо да бъдете внимателни – абразивните частици е възможно да раздразнят още повече тонзилите.
Поглъщането на големи количества течности е задължително условие за успеха на лечението. Приемането на чай също се препоръчва да бъде осъществявано неколкократно.
Но внимавайте с температурата на билковата отвара. В никакъв случай чаят не се консумира, докато е горещ. Пийте билковите отвари топли.
Неприятната гнойна ангина протича с налепи по сливиците
Жабуренето и изплакването на устата са методи, които е задължително да прилагате и при приема на лекарства.
Компрес с извара.
Един от изпитаните методи за домашно лечение на гнойна ангина, които знаем от нашите баби, е точно компресът с извара.
За изпълнението на метода е нужно да разстелите върху парче тензух затоплена извара.
Дебелината на пласта не бива да е по-малка от сантиметър, тъй като изварата ще изстине бързо.
Увийте компреса около гърлото и отгоре поставете найлоново фолио и вълнен шал.
Времето, през което изварата действа е осем часа. След това е излишно да държите компреса.
Препоръчително е да го наложите преди сън, а на сутринта да го отстраните.
Процедурите правете всяка вечер, докато се излекувате напълно.
Смрадлика.
Противовъзпалителните свойства на билката смрадлика са спасението при гнойна ангина.
Методът, на който ще се спрем е извънредно лесен за изпълнение, а ефектът категорично не е за пренебрегване – билката изчиства сливиците от налепите по тях, виновни за мъчителната гнойна ангина.
Болезненото преглъщане и болката в гърлото ще облекчите още след първото приложение на лека.
С топла отвара от тетра, приготвена по класическия начин – петдесет грама билка на половин литър вода, се жабурете няколко пъти.
Полезният ефект от билката се умножава с прибавянето на щипка сода бикарбонат – за нея отдавна е известно, че буквално остъргва налепите от сливиците.
И този метод прилагайте, докато гнойните налепи изчезнат напълно.
Гаргара със сода.
Разтвор за гаргара със сода при гнойна ангина е възможно да приготвите не само по класическия метод, разтваряйки лъжичка от прахообразната субстанция във вода (една чаша топла).
Друг метод за приготвянето на разтвора, който се счита дори за по-ефективен, приготвянето на разтвора с топло прясно мляко.
Просто водата се замества с топло прясно мляко и с този разтвор се жабурите неколкократно.
Мед и сода.
За лечебните свойства на безценния мед се знае отдавна.
Когато по сливиците Ви са се образували гнойни налепи този пчелен продукт също ще Ви помогне, особено ако го смесите със сода.
Двата компонента от този лек трябва да бъдат в равно количествено съотношение – едно към едно.
Неколкократно поглъщайте по лъжичка от този лек, като го задържате в гърлото си и и не го преглъщате веднага.
Още по-ефективно се оказва лечението по този метод, когато съчетаете приемането на приготвената смес с мазане на обвитите с гной тонзили.
Инхалации с лук и чесън.
Традиционните за нашата кухня подправки – лук и чесън не случайно са били използвани от нашите баби като антибиотици.
При всякакви инфекции и особено такива на дихателните пътища те са препоръчителни са прием – външен и вътрешен.
Разбира се освен като част от менюто, в лечение на гнойна ангина по народните методи те намират широко приложение.
По-конкретно ще се спрем на метода инхалации.
И така за направата на смес с лук и чесън за инхалиране, в съд настържете равни количества от двете подправки.
Стойте надвесени над него, задължително с покрита с дебела кърпа глава.
За няколко минутки вдишвайте от изпаренията.
Тази процедура вероятно Ви се струва неприятна за изпълнение, но изпълнението й по три пъти на ден гарантира положителни резултати.
Важно е, докато правите инхалацията да редувате дълбоки вдишвания през носа и през устата.
Това средство е приложимо при всякакви простудни заболявания, тъй като действа облекчаващо при проблеми с дихателните пътища.
Етеричните масла в тези два люти кореноплода облекчават състоянието при настинка и отлагане на секрети в синусите и дробовете.
С ленено семе.
Налагането на болното гърло с компрес с ленено семе е друг способ да облекчите възпалените тонзили и болезнеността, която се усеща при преглъщане.
Запарете лъжичка от него в сто милилитра вряла вода.
След като сместа изстине, се прецежда през марля. Получената маса смесете с лъжица масло и същото количество пресен сок от магданоз.
Получената кашичка се разстила върху парче тензух, с което се увива възпаленото гърло.
Методът се прилага до пълното изчезване на гнойните налепи.
С нишадър.
Белите кристалчета нишадър, известни още и като амониев хлорид са друго великолепно средство за облекчаване на състоянието при гнойна ангина.
Най-разпространеният лек с нишадър при възпалени тонзили е гаргарата с него.
Необходимо е да разтворите лъжичка от кристалчетата във вода (една чаша, но да бъде топла). С този разтвор се жабурете по няколко пъти на ден.
Прилагайки метода си гарантирате изчистване на тонзилите и бронхите от секретите, причиняващи куп усложнения, сред които гнойна ангина и бронхопневмония.
Методите за лечение на гнойна ангина с нишадър са много
Препоръчва се и още един начин за приложението на лековитите кристалчета, но нашият съвет е да подходите към него с особено внимание – намазване на сливиците с кашичка от нишадър сок от лук.
С тази паста е препоръчително тампонирането на сливиците, но и агресивното им обтриване с нея с цел отделяне на налепите.
Въпреки безспорната резултатност от лечението с нишадър, към него има определени резерви. Те се дължат най-вече на вероятността кристалчетата да наранят сливиците.
Дразненето и често става причината и за отключването на алергична реакция.
При малки деца тя дори е възможно да доведе до рефлекторно стопиране на дихателната дейност.
С цвекло.
С цвекло също може да си приготвите лек, който е не по-малко ефективен в този случай. Настържете кореноплода като използвате възможно най-ситното ренде.
От него изстискайте чаша сок, към която прибавете лъжица оцет. Получената течност използвайте за гаргари и за вътрешен прием.
По шест пъти на ден е препоръката да се жабурите с нея, като след всяко жабурене отпивайте по глътка от невероятния лек.
Лайка.
Освен всички тези лекове при гнойни налепи по тонзилите е възможно да получите подкрепа и от чай от лайка, приеман не само вътрешно, но и като разтвор за гаргара.
За втория вариант отварата е задължително да бъде по-силно концентрирана. Към двеста грама от нея добавете лъжица мед и щипка сода, за да засилите лечебните ефекти на лека.
Физалис.
Чудодейният физалис е друг надежден лек, който гарантира изцеление при гнойни налепи по сливиците.
Като цяло гаргарата с отвара от сушени плодове лекува гърлобол.
Изключително силна е и лечебната мощ на смес от овесена каша, прясно мляко и сок от плода. Първо е необходимо да сварите кашичката, използвайки прясно мляко.
След като тя достигне готовност, разрежда се със от екзотичния плод. Неговото количество трябва да се равнява на една четвърт от това на вложеното в лека прясно мляко.
Неколкократно от този лек се приемат по три-четири лъжици и симптомите изчезват много бързо. Лекът е изключително подходящ и за деца, които обикновено го приемат с охота.
Клеева тинктура.
С клеева тинктура правете гаргара, за да улесните отделянето на гнойните налепи и да успокоите характерното дразнене в гърлото.
Пропорцията за приготвянето на течността за нея е петдесет капки от спиртния извлек, разтворени съответно в сто грама вода.
В дозировката за деца количеството на спиртния извлек е редуцирано наполовина.
Гаргарите се правят по няколко пъти
Джинджифил.
Друг изключително мощен лек за овладяване на състоянието при гнойна ангина е познатият ни като универсален лек джинджифил.
Той е средство, използвано с успех при стафилококови и стрептококови колонии и повлиява положително при пациенти, които от години живеят с инфекцията.
Приложението му като лек срещу гнойна ангина се осъществява по няколко начина. От вълшебния корен приемайте през целия ден топла отвара, овкусена с мед.
В емайлиран съд сварете два сантиметра от корена.
Времето, необходимо за тази процедура, е двадесет минути, а количеството вода, което се влага първоначално е двеста милилитра.
С корена пригответе и разтвор за гаргара, с която е нужно няколко пъти да се жабурите.
Количеството от подправката, използвано за приготвянето на инфузията за гаргарата, е лъжичка от корена в сушено или свежо състояние, а водата – една чаша.
С течността се жабурите, когато тя се охлади до 37 градуса. Три път на ден се жабурете с нея, като задължително преди лягане повтаряте процедурата.
В случай, че приемате лека вътрешно, вечер чаят се поглъща най-малко два часа преди сън, заради ободряващия ефект на корена.
Най-добре е вечер да приемайте лайка, за която е известно, че има силно успокояващо действие.
Ако джинджифилът предизвиква дразнене, желателно е да го приемате с бадемово масло и мед, които тушират дразнещото му действие.
Лекът е несъвместим за лечение на деца под две годинки и не трябва да се прилага в този случай.
Гаргара при гнойна ангина с кислородна вода, плюсове и минуси.
Гаргара с кислородна вода е друг ефективен метод, който се използва използва за лечение на гнойна ангина заради свойствата на водородния пероксид (кислородна вода) като дезинфектант и антисептик.
При контакт с лигавицата на орофаринкса кислородната вода чисти тъкан повърхност от налепи и бактерии.
Прилага се като лек, както следва: в чаша с вода ( всяко противовъзпалителна инфузия с билки също е подходяща за заместване на водата) разтворете лъжица 3% пероксид.
С този разтвор се жабурете в продължение на минута. Финализирайте процедурата, изплаквайки устата си с чиста вода.
Приложението на този метод е свързано със съществени противоречия. И докато тези, на които е помогнал, са убедени, че от неговото приложение има само плюсове, специалистите не са на това мнение.
Много от тях изключват метода на само по отношение на ефективността му, но и по отношение на неговата безопасност.
Според тях гаргарата с кислородна вода води до стесняване на хранопровода, изгарянето му, както и необратими последици за черния дроб.
Поглъщането дори на минимално количество от разтвора за гаргарата е възможно да доведе до изгаряне на гърлото, повръщане и стомашни проблеми.
Йод.
С познатия ни като лек йод се лекуват и възпалени сливици с гнойни налепи, които са характерни за гнойна ангина.
Този лечебен способ прилагайте еднократно – просто намажете сливиците с йод.
Ако желаете да усилите полезния ефект на тази съставка, просто я смесете със същото количество глицерин.
Приложението се осъществява по същия начин – тонзилите се мажат еднократно с цел премахване на насъбралата се гной.
На всеки половин час жабурете с разтвор, приготвен от чаша вода, три капчици йод, лъжичка сол и щипка сода.
Ябълков оцет.
Ако болки в гърлото гаргара с ябълков оцет се практикува от древни времена. Сега дори лекарите препоръчват да се използват оцет консерватори срещу остра, хроничен тонзилит.
В становището, ако изпълнява процедурата правилно, гнойни плочата ще изчезне един ден употреба на оцет.
Разтворът се приготвя в размер на една чаена лъжичка оцет в чаша топла вода. Изплакнете гърлото нужда всеки час, преглъщане малко разтвор за промиване на задната стена на гърлото.
На втория ден, дори и след процедурата за намаляване на симптомите продължават, но след всеки 2-3 часа на третия ден на гърлото изплакнете 2-4 пъти на ден.
В непосредствена близост до пълно възстановяване се извършва напояване или изплакване с отвара от билки.
С кока кола.
Вредната кока кола е лек за коварната гнойна ангина.
Вероятно ако досега не сте се убедили лично в това нейно свойство, поне сте чували, че гаргарата с тази напитка премахва досадните налепи по тонзилите.
За гаргарата използвайте леко затоплената напитка, но задължително изберете оригиналната такава, а не някой от нейните аналози.
Сладолед.
Хапването на сладолед и то точно, когато имате гнойна ангина, вероятно също ви се струва толкова абсурдно, колкото лечението й с кока кола.
Факт е, че не топлото, а студеното облекчава възпалените тонзили.
Изхождайки точно от тази закономерност, специалистите препоръчват при лятна гнойна ангина консумацията на сладолед като средство, което облекчава състоянието.
Дърпане на уши.
Друг метод, познат на българската народна медицина за справяне с мъчителната гнойна ангина, е така нареченото дърпане на уши.
Манипулацията се извършва от лечители, които знаят точната техника.
Вероятно за някои от вас методът е познат от детството, а други за пръв път чуват за него.
Той е приложим не само при малки деца, а при пациенти, за които детските години отдавна са отминали.
Факт е, че този способ се е оказал изцелението за стотици, въпреки че лекарите категорично го отричат.
Идеята тук е, че чрез издърпване на ушите се въздейства пряко на така наречената Евстахиева тръба – място, което свързва сливиците с ушите.
Чрез оказването на въздействие върху него сливиците се освобождават от гнойта.
Единственото условие за приложение на метода е, заболяването да е стадий на бурно развитие, а не отшумяване.
Не липсват и случаи, в които методът се оказал неуспешен за избавянето от гнойна ангина.
Ако все пак решите да го изпробвате и той не ви помогне, бъдете напълно спокойни, че не сте си навредили по никакъв начин.
Единствено в случая е неприятно, че сте понесли всички неприятни усещания по време на изпълнението на процедура, а и след нея – изтръпване и усещане за придърпване в ушите.
Заразна ли е?
Фактът, че с гнойна ангина е възможно да се заразим чрез слюнка, е показателен за това, че тя е заразна. Препоръката в случай, че има болен в семейството, е останалите членове да не използват неговите прибори за хранене след прецизното им измиване с топла вода и силен препарат и последваща стерилизация./zajenata.bg
Aко статията ви допада може да ни последвате и да я споделите с вашите приятели: