Google Translate

Търсене в този блог

9 факта за съня и как той влияе на живота ни

Спи и живей. 9 факта за съня и как той влияе на живота ни

Матю Уокър е професор по невронауки и психология в Калифорнийския университет в Бъркли. Специалист по изследване на съня и автор на бестселъра Защо спим? 

Той е и популяризатор на идеята за благотворното влияние на съня върху здравето.

Той основава и оглавява Научен център за човешки мечти в Калифорнийския университет, катедра по психология в Бъркли, който изучава ефектите на съня върху човешкото здраве и болести.

Професор Уокър изучава ефектите на съня върху човешкото здраве от десетилетия. Клиничната практика на професора и резултатите от дългогодишни изследвания доказват, че лошият и „неподходящ“ сън уврежда мозъка.

Според професора качеството и продължителността на живот пряко зависи от качеството и продължителността на съня!

Колкото по-кратък е сънят, толкова по-кратък е животът. Трагикомичният характер на фразата е, че често онези от нас, които не спят достатъчно дълго, вярват, че нямаме достатъчно време в живота си да спим...

Какво показват изследванията на съня?

1. След 20 часа без сън когнитивните способности на мозъка падат до нивото на човек под въздействието на алкохол. 

Дори и да не го усещаме, след продължително безсъние мозъкът ни преминава в т.нар режим на микросън, забавящ или напълно инхибиращ всякакви реакции.

2. Митът, че някой се нуждае само от 5 часа сън на ден, не е нищо повече от мит. Случва се (но всъщност толкова рядко, че е по-вероятно да бъдете ударени от мълния, отколкото да срещнете такива хора) - има хора с генен полиморфизъм, който им позволява да спят по 5 часа на ден и да се чувстват добре. За нормален човек редовните 5 часа сън неизбежно водят до мозъчни разстройства и лошо здраве

.

3. Липсата на сън се отразява на ДНК. След направено проучване, при което хората спят по 6 часа и след това сравняват гените  си, но за период от 8 часа сън. 

Оказа се, че над 700 гена са променили своята активност, половината от които са с намалена активност - гени, отговорни за имунната защита на организма. 

А другата половина – тези с повишена активност – са гени, свързани с рак, възпаления, стрес и сърдечно-съдови заболявания.

4. Смяната на времето е пагубна за сърдечно-съдовата система. В ход е глобален експеримент за преминаване от зимно към лятно часово време и обратно. 

В експеримента участват 1,6 милиарда души от 70 държави. Преминаването към лятно часово време, когато губим само един час сън, води до увеличаване на броя на инфарктите с 24%, обратен режим (увеличение с един час) - намалява този брой с 21%.

5. Сънят е ключът към ефективното запаметяване. Сънят е този, който регенерира мозъка. Липсата на сън е една от най-важните причини за болестта на Алцхаймер.

Така:

• 7 часа – минимално достатъчно време за сън без увреждане на мозъчната функция и здравето и този сън трябва да бъде редовен и в редовно време.

Правилният и достатъчен сън трябва да стане неразделна част от живота. Не можете да спите по всяко време, без последствия - сънят не е банка, в която можем да вземем заем или да спестим пари за черни дни. 

Човекът е единственото живо същество, което съзнателно се лишава от сън – така че от еволюционна гледна точка „спането на кредит“ няма физиологична основа.

Сънят е важен фактор за увеличаване на придобиването на фини двигателни умения, като свирене на инструменти и спорт

• Всички живи организми спят без изключение.

Сънят е най-полезното средство на природата за предотвратяване на смъртта.

Недостатъчният сън и здравословното психо-емоционално състояние са несъвместими. Искате да контролирате емоциите си – управлявайте съня си разумно – той трябва да е качествен и достатъчен.

Начинът, по който спим, определя как живеем.

Сънят е нещо, което можем да правим безплатно и доброволно, за да регулираме мозъка и тялото си.

В съня всичко е важно - и количеството, и качеството.

Погрижете се за съня си

Факт № 1. Качеството на съня зависи от осветлението в стаята.

Тъмнината влияе върху производството на мелатонин - хормона на съня. Изследванията показват, че един час четене на таблет преди лягане, в сравнение с четенето на хартиена книга, причинява 3-часово забавяне на секрецията на мелатонин. В резултат на това, когато се събудим, не се чувстваме свежи.

Ако не можете да заспите без да четете, изберете книга на хартия.

Факт № 2. Няма смисъл да спим цялата работна седмица.

Човекът има естествен циркаден цикъл на сън и събуждане. Заспиването и събуждането по различно време е лошо за съня ви. Качеството на съня се влияе от редовността. Приглушената светлина ви помага да заспите много бързо.

За да „инициира“ сън, мозъкът се нуждае от по-ниска температура, където обикновено се намираме. Следователно хладната стая е най-добрият ви съюзник за лесно заспиване и здравословен сън.

Гладът има същия отрицателен ефект върху съня като преяждането : продължителното гладуване повишава нивата на грелин и поставя тялото в режим на „изчакване на храна“, така че тези, които гладуват повече от един ден, спят зле. Ако се храните непосредствено преди лягане, ефектът ще бъде същият – смущаващ и лек сън.

Факт № 3. На ново място сънят ще бъде лек и неспокоен.

Трябва да спите на ново място по-дълго, за да постигнете спокоен и релаксиращ сън. Забелязали ли сте, че на ново място обикновено спим по-зле? Наистина е така и невронауката го обяснява.

Когато се окажем в необичайни условия (на всяко ново място ), половината от мозъка е буден, не изпада в дълбок сън, като по този начин контролира новата ни среда по отношение на опасност. 

Част от мозъка е готова във всеки един момент да разпознае и реагира на опасности. Ето защо спим с по-голяма бдителност на нови места и дори се чувстваме така, сякаш изобщо не спим.

Факт № 4 Има критичен момент, когато трябва да спите.

Мелатонинът всъщност се нарича хормон на дълголетието. Мелатонинът ни предпазва от стрес и преждевременно стареене, от настинки и дори рак.

Той започва да се произвежда от тялото с настъпването на тъмнината, но активното му производство достига пик между 00:00 и 3:00 часа. През нощта се произвежда 70% от дневното количество мелатонин. 

Заспиваме и мелатонинът започва да действа – възстановява, възстановява, укрепва – е един от най-силните естествени имуномодулатори и антиоксиданти, най-силният уловител на свободните радикали (нестабилни молекули, които разрушават ДНК, клетки и тъкани, насърчават рак и сърдечни заболявания).

Следователно, когато започне производството му, вие вече трябва да сте дълбоко заспали.

Aко статията ви допада може да ни последвате и да я споделите с вашите приятели:

Източник: ted.com, wikipedia.org, otozh.com.ua, Миниатюра на записа: freepik.com

Популярни публикации