Google Translate

Търсене в този блог

Избавете се от крампите с тези домашни средства

Едва ли има някой, който не е изпитвал мускулни крампи по някое време през живота си. Особено хората, които спортуват редовно. 

Всъщност, мускулните крампи засягат 39% от участниците в маратонно бягане, 79% от атлетите и 60% от велосипедистите. Мускулните крампи са често срещани и при възрастните и стават все по-чести с напредване на възрастта. Въпреки това, могат да настъпят и при деца.

Как да разпознаем мускулните крампи?

Мускулните крампи представляват внезапни, неволеви мускулни контракции (свивания), съпроводени с усещане за стягане и болезненост. Когато мускул (или дори само няколко мускулни влакна), неволево (без съзнателно желание) се свие, се говори за "спазъм". 

Ако спазъмът е силен и продължителен, тогава се касае за крампи. Най-характерният признак за мускулни крампи са внезапна, остра болка, която може да бъде придружена от подуване, чувствителност и възпаление. В някои случаи има видимо или осезаемо втвърдяване на участващия мускул.

Мускулните крампи могат да засегнат цяла мускулна група или един или няколко мускула. Най-често засегнатите мускулни групи са:

задната част на долния крак (прасеца);

задната страна на бедрото;

предната страна на бедрото (квадрицепс).

Възможно е крампи да настъпят в мускулите на ръцете, корема и гръдния кош.

Могат да са с продължителност от няколко секунди до 15 минути или понякога по-дълго. Не е необичайно крампите да се повтаря многократно.

Какви са причините за мускулни крампи?

В много случаи точната причина за появата на крампи не е известна.

Често настъпват след нараняване или прекомерно натоварване на мускулите по време на упражнение или тренировка. Могат да възникнат, по време на игра на тенис или голф, футбол, плуване, или каквото и да е друго упражнение. Могат да настъпят и по време на сън.

Някои лекарства също могат да причинят крампи:

Силните диуретици, като фуроземид или усиленото отстраняване на телесни течности, дори и с по-малко мощни диуретици, могат да предизвикат крампи поради изчерпване на телесните течности и натрий. Едновременно с това, диуретиците често водят и до загуба на калий, калций и магнезий, което също може да доведе до крампи.

Лекарствени вещества като донепезил хидрохлорид (използван в терапията при Болест на Алцхаймер) и неостигмин (и други използвани за миастения гравис), както и ралоксифен (използван за предотвратяване на остеопороза при жени в менопауза) могат да причинят крампи.

Съществуват съобщения, че толкапон (използван при Болест на Паркинсон) причинява мускулни крампи при най-малко 10% от пациентите.

Наблюдавани са крампи и при прием на нифедипин и други, използвани за високо кръвно налягане и други заболявания) и астматични лекарства като тербуталин и албутерол.

Някои лекарства, използвани за понижаване на холестерола, като ловастатин, също могат да доведат до крампи.

Понякога се наблюдават спазми при пристрастените индивиди по време на отнемане на лекарства и вещества, които имат седативни ефекти, включително алкохол, барбитурати и други успокоителни средства, средства против безпокойство като бензодиазепини (например диазепам и алпразолам), наркотици и други лекарства.

Дехидратацията и намалени нива на минерали като калий, калций или магнезий също допринасят за появата им. Тези минерали помагат на мускулите да работят по-добре, а течностите помагат на тялото да обработва минералите.

Недостигът на някои витамини може директно или индиректно да доведе до мускулни крампи. Най-често това са тиамин (В1), пантотенова киселина (В5) и пиридоксин (В6). Точната роля на дефицита на тези витамини в предизвикването на крампи не е добре проучена.

Предразполагащи фактори са и някои заболявания и състояния като:

алкохолизъм

хипотиреоидизъм (недостатъчна активност на щитовидната жлеза)

диабет

бъбречна недостатъчност

менструация

бременност

синдром на неспокойни крака

компресия на нерв

Може ли лошата циркулация на кръвта да причини мускулни крампи?

Нарушеното кръвообращение към мускулите на краката, което води до недостатъчна доставка на кислород към мускулната тъкан, може да причини силна болка в мускулите на краката (понякога известна като болка при клаудикация или интермитентна клаудикация), която се получава при ходене или упражняване. 

Това обикновено се случва в мускулите на прасците. Докато болката се усеща почти идентична с тази на силно свит мускул, тя не изглежда да е резултат от действителни мускулни спазми. 

Тази болка може да се дължи на натрупване на млечна киселина и други химикали в мускулните тъкани. Важно е да се консултирате с 

Вашия лекар, ако имате такава болка!

В повечето случаи, мускулните крампи не са причина за тревожност, но, ако настъпват твърде често и са значително силни и болезнени, обсъдете ги с Вашия лекар!

За справяне с леки мускулни крампи, обикновено не са необходими лекарства. За да се ускори възстановяването и да се намали дискомфорта, може да опитате някои естествени и достъпни средства у дома:

В началото, започнете да разтягате и масажирате засегнатите мускули. Може да приложите топлина, за да отпуснете напрегнатите мускули.

Студени компреси

След първоначалното затопляне или след като болката е намаляла, използвайте студен компрес върху възпалените мускули. Ниската температура ще тушира болката, ще намали възпалението и ще позволи на засегнатия мускул да се отпусне. Освен това, след като спазмите са изчезнали, студеният компрес ще допринесе за свиване на кръвоносните съдове, което помага за намаляване на болката.

Поставете няколко кубчета лед в тънка кърпа и я наложете върху засегнатата област за не повече от 15 минути. Повтаряйте на всеки два часа в продължение на един до два дни! Друга възможност е да обливате директно със студена вода, колкото е необходимо, за да настъпи отпускане на болезнените мускули.

Розмарин

Розмаринът има противовъзпалителни свойства, които спомагат за успокояването на възпалената мускулна тъкан и намаляват болката и сковаността. Също така, действат загряващо, което насърчава отпускането. Тъй като се абсорбира изключително лесно през кожата, розмаринът може да ускори времето за възстановяване.

Поставете 25-30 грама листа от розмарин в 500 мл буркан и напълнете с вряла вода. Покрийте и го оставете да се накисне за 30 минути. След това, в получената отвара потопете памучна кърпа и я наложете върху засегнатата зона за 10 до 15 минути. Когато болката се подобри, повторете със студен компрес.

За още по-добър ефект, добавете една или две супени лъжици сух розмарин в чаша гореща вода. Оставете да се запари за около 10 минути и след това изпийте. Пийте този чай два или три пъти на ден!

Масло от карамфил

Карамфиловото масло има противовъзпалителни свойства, които допринасят за намаляване на възпалението и отока на мускулите. Освен това, анестетичното действие на маслото от карамфил помага за облекчаване на болката.

Вземете леко затоплено карамфилово масло и го втрийте в засегнатата зона. С помощта на резки удари, масажирайте района за пет минути. Ако е необходимо, повторете отново процеса.

Ябълков оцет

Богатият на калий, суров и нефилтриран ябълков оцет помага за облекчаване на мускулните крампи. Ниските нива на калий в организма е една от често срещаните причини за чести мускулни крампи. 

Освен това в оцета се съдържат и някои хранителни вещества, които допринасят за правилния баланс на течности в организма, като по този начин се предотвратява дехидратацията.

Добавете една супена лъжица ябълков оцет към чаша топла вода и пийте този тоник веднъж дневно, за да предотвратите мускулни крампи.

За да предотвратите мускулните крампи на краката през нощта, използвайте смес от една чаена лъжичка оцет от ябълково вино и мед и една супена лъжица калциев лактат в половин чаша топла вода. Пийте всяка вечер, около половин час преди лягане.

Горчица

Горчицата също може да се използва за лечение на мускулни крампи. Възможна причина за ефективността й вероятно е наличието на оцетна киселина, която насърчава синтеза на ацетилхолин в организма - невротрансмитер, който стимулира мускулната дейност и по този начин облекчава болката и дискомфорта.

При нужда, просто вземете една чаена лъжичка горчица. Можете да приемате с топло мляко.

Магнезий

Допълнителният магнезий може да бъде много полезен, особено при хора с магнезиев дефицит. Ако редовно имате крампи на краката, които не са свързани с по-сериозно състояние, може да опитате да добавите още магнезий към вашата диета. 

Ядките и семената са отличен начин да го направите. Магнезият присъства в много храни (зеленчуци, зърнени храни, месо и риба, банани, кайсии, ядки и соя).

Честото използване на диуретици обикновено увеличава загубата на магнезий, а високите нива на прием на калций (и следователно на отделяне на калций) имат тенденция да повишават екскрецията му.

Магнезиеви добавки често се препоръчват за лечение на мускулни крампи на бременни жени, но са необходими повече изследвания. Говорете с Вашия лекар, преди да приемете каквито и да било добавки, ако сте бременна!

Забележка: Добавката на магнезий може да бъде много опасна за хора, които имат затруднения при елиминирането на магнезий, както се случва при бъбречна недостатъчност!

Английска сол

Английската сол е богата на магнезий, който насърчава мускулната релаксация и възстановяване. Напълнете ваната си с топла вода. Добавете две чаши английска (епсомова) сол и разбъркайте добре. Потопете се в тази баня за 20 минути. Понякога, дори еднократно използване на тази вана е достатъчно, за да се справите с проблема.

Забележка: Английска сол не трябва да се използва от хора, страдащи от сърдечни проблеми, високо кръвно налягане или диабет!

Диметилсулфоксид

Диметилсулфоксидът (ДМСО) представлява бистра, безцветна, леко мазна течност със слаба миризма на сяра. Когато се прилага локално, диметилсулфоксидът преминава през мастните мембрани на кожата и намалява отока, възпалението и болката. 

Може да се открие, както в течна, така и в гел форма. Използвайте само 99.9% течност, тъй като кремовете и геловете причиняват продължително сърбеж и дразнене. При някои хора, когато се използва за първи път, може да настъпи лека реакция и към течността (обикновено затопляне и слаб сърбеж на мястото на приложение), но това е временно и не е причина за безпокойство.

За да използвате ДМСО в стъклен съд направете разтвор от една част вода и две части ДМСО (обикновено една капачка вода и две капачки от ДМСО). С пръсти или памучен тампон, втривайте от разтвора директно в кожата си. 

Доказано е, че това подобрява времето за абсорбиране с до 50%. Прилагайте ДМСО най-малко три пъти на ден!

Пийте течности

Дехидратацията е сред основните причини за крампи на краката, както при спортуващи, така и при не спортуващи хора. Рехидратацията на тялото ще допринесе за бързо справяне с проблема.

Изпивайте една до две чаши вода незабавно при крампи. Не забравяйте да пиете достатъчно вода през целия ден, за да предотвратите повторната им поява.

Ако проявявате склонност към поява на мускулни спазми по време на тренировка, изпивайте малко вода два часа преди всяка тренировка. Добрата хидратация преди, по време и след физическото натоварване е важна, особено ако продължителността надвишава един час.

 Прекалената умора, особено при топло време, трябва да се избягва.

Колко вода трябва да пия? Насоките за хидратация трябва да бъдат индивидуализирани за всеки човек. Претегляйте се преди и след тренировка, за да видите колко течности губите чрез потта. 

В зависимост от интензитета на тренировката, температурата, влажността на въздуха, телесното тегло и други фактори, можете да загубите от приблизително 0,4 до 1,8 литра на час. Пийте приблизително 0,5 литра вода за всеки килограм загубено телесно тегло.

По-възрастните хора често не се хидратират адекватно, отчасти защото чувството за жажда намалява с възрастта. Тази ситуация е още по-характерна при тези, които се лекуват с диуретици. При тях е възможно просто увеличаване приема на течности ще подобри спазмите.

Наред с питейната вода, консумирайте повече плодове и зеленчуци на водна основа. Портокаловият сок и бананите са богати източници на калий и могат да бъдат полезни.

Добавянето на напитки с натрий и/или малки количества солени закуски или натриеви храни в менюто ще помогне да се стимулира жаждата и да се запазят консумираните течности.

Упражнения за разтягане

Изпънете засегнатия мускул като леко го разтягате за 15-30 секунди и внимателно разтривате засегнатата област, за да подпомогнете отпускането на мускула.

Забележка: Ако разтягането причинява по-интензивна болка, спрете да го правите!

Друга техника включва огъване на глезена, като издърпвате пръстите нагоре към главата, докато все още лежите в леглото с възможно най-изпънати крака.

Правете упражнения за разтягане преди и след тренировка или спорт, както и подходящо затопляне и разхлаждане, за да се предотврати спазми, причинени от енергична физическа дейност. 

Нощните крампи и други крампи на покой често могат да бъдат предотвратени чрез редовни упражнения за разтягане преди лягане - кратка разходка или леки упражнения за около пет минути са достатъчни. Това ще затопли мускули и ще подобри кръвообращението.

Масаж

Масажирайте засегнатия мускул, за да облекчите болезнеността и сковаността. За целта, най-подходящи са резки и силни движения, докато не настъпи отпускане на мускулатурата. 

След това обвийте областта с топла кърпа. За допълнителни ползи, използвайте масажно масло, приготвено чрез смесване на една част зехтин с четири части растително масло.

Допълнителни съвети за справяне с мускулни крампи

Осигурявайте си достатъчно почивка преди и след тренировка. Това ще помогне на мускулите да се възстановят и да предотвратят спазмите.

Ако получавате мускулни крампи през нощта, поставете тънка възглавница под коленете си.

За да предотвратите мускулни спазми през зимата, поддържайте мускулите си топли, с подходящо облекло. Можете, също така, да пиете чаша топло мляко ежедневно, преди да си легнете.

Уверете се, че приемате храни с високо съдържание на витамини А и Е, както и магнезий. Ако често страдате от мускулни крампи, можете да вземете добавки на мултивитамини и минерали.

Ще бъде страхотно, ако ни последвате и споделите тази статия с приятелите си и вашето мнение (или опит) в коментарите!

Популярни публикации