Всеки от нас поне веднъж в живота си е бил свидетел на злополука:
Когато това се случи хора взимат светкавично решение и се втурват да помагат стремглаво, а други отпускат ръце в объркване, защото просто не знаят какво да правят в критична ситуация.
Кратка и внезапна загуба на съзнание или припадък е спешно състояние, от което никой не е имунизиран.
Страх, нервен шок, физическо изтощение или недостатъчно количество чист въздух в помещението - причините са много, но изводът е само един: всеки трябва да може да окаже първа помощ в този случай!
Оказването на първа помощ при припадък е елементарно основно умение, което всеки съзнателен човек трябва да притежава.
Днес от редакторите на "search-2.blogspot.com ще разберете как правилно да окажете първа помощ и да съживите човек възможно най-бързо.
Запишете го, запазете го в отметка го или го научете наизуст - никой не е застрахован от критична ситуация!
СИМПТОМИ НА СИНКОП
Световъртеж, внезапна слабост, гадене, замъглено виждане, шум в ушите, изтръпване на крайниците са симптомите, които най-често предшестват припадането.
Пулсът е слаб, повърхностен, кръвното налягане е рязко понижено.
Дихателните пътища на жертвата обикновено са свободни, но дишането е повърхностно и рядко.
Реакцията на зениците към светлина е слаба, рефлексите често са потиснати.
Кожата е бледа, студена на допир, покрита с пот.
В момента на загуба на съзнание жертвата пада.
Този симптом се дължи на защитните механизми на тялото: оказва се, че в хоризонтално положение кръвоснабдяването на мозъка се нормализира, така че след известно време пациентът безопасно се връща в съзнание без външна помощ.
ПРИЧИНИ ЗА ПРИПАДЪК
Понякога определянето на причината за загуба на съзнание е просто: човек е бил поразен от гледката на кръв или, например, прекалено амбициозен спортист се е отказал под пристъпа на физическо изтощение.
В някои случаи причината за припадък носи много повече опасности и за да разберете със сигурност какво е причинило внезапна атака, ще ви кажем какви са видовете припадък.
Вазовагален синкоп
Никой не е имунизиран от такъв синкоп, особено хората, които са твърде чувствителни.
Причината за краткотрайна загуба на съзнание може да бъде уплаха, безпокойство, напрежение, кашлица, гледка на кръв и дори смях.
И въпреки че това е най-безопасният вид припадък, всеки без изключение трябва да може да окаже първа помощ в подобна ситуация.
Сърдечен синкоп
Сърдечна недостатъчност, аритмия и инфаркт могат да бъдат придружени от загуба на съзнание.
Това е ситуацията, при която е необходимо незабавно да се установи причината за припадъка, да се вземат подходящи мерки и да се обадите на линейка.
Постурален синкоп
Припадък може да възникне след дълъг престой в изправено положение, с рязък преход от хоризонтално към вертикално положение, със значителна загуба на кръв, анемия или дехидратация на тялото.
Неврологичен синкоп
Инсулт, мигрена, прекомерно физическо натоварване и прегряване са друга причина за загуба на съзнание, която не трябва да се пренебрегва.
АЛГОРИТЪМ ЗА ПЪРВА ПОМОЩ
Първото нещо, което трябва да направите незабавно, е да поставите жертвата в хоризонтално положение по гръб с повдигнати долни крайници на 45 ° (позиция на Тренделенбург), така че главата и раменете да са под нивото на таза.
Достатъчно е да поставите краката на пациента върху табуретка или, например, пейка, ако проблемът е настъпил на улицата.
След това трябва да осигурите достатъчно количество кислород, а именно: разкопчайте притискащите части на облеклото (яка на ризата, маншети, колан, махнете шала) и отворете прозорците в стаята.
Също така трябва да обърнете главата на жертвата на една страна, за да избегнете аспирация на повръщане.
Ако е възможно, е необходимо да донесете памучен тампон, навлажнен с дразнещо вещество (амоняк, оцет, етерично масло с остра миризма) към носа на пациента, за да стимулирате дихателните и съдовите центрове.
Вдишването на амонячни пари обикновено помага за връщане на жертвата в съзнание за кратко време.
Друг ефективен начин за оказване на помощ е да поставите мокра и студена кърпа върху челото на пострадалия или да намокрите лицето му със студена вода, да потупате бузите му и да разтриете интензивно ушите му.
При продължителна загуба на съзнание е необходимо да се разтрият горните и долните крайници на пострадалия, да се покрие с грейки или да се покрие с одеяло, а след връщане в съзнание да се изпие горещ чай и да се успокои.
В никакъв случай не вдигайте пациента след като се върне в съзнание!
Нека се възстановява и спешно се обадете на линейка.
Припадъкът може да е симптом на сериозни здравословни проблеми , така че жертвата във всеки случай се нуждае от професионален преглед.
Многократно сме разказвали и показвали как да оказваме първа помощ в критични ситуации , но сме готови да го повтаряме отново и отново - едва ли ще си простите, ако, не дай си Боже, беда сполети приятел или случаен минувач и не можете да помогнете.
Припадъкът не е рядко явление и способността да направите правилния избор, без да треперете в коленете и да окажете първа помощ на жертвата, ще бъде полезна за всички.
Вижте още: Как да окажем първа помощ при инсулт, инфаркт, сърдечен арест
Ако статията ви е харесала, може да ни последвате и споделите публикацията с приятелите си и вашето мнение (или опит) в коментарите!