Тялото е цялостна система и лекарят, който забравя за това, греши.
Но успешното лечение зависи от интегрирания подход!
Днес от портала search-2.blogspot.com ще ви споделим защо неуспешно поставената пломба може да причини болка във врата и как компетентната корекция на проблемите със захапката ще облекчи болката в гръбначния стълб.
ДЕНТАЛНО ЗДРАВЕ
"Ние, зъболекарите, трябва най-накрая да разберем, че заболяванията на зъбите са тясно свързани с цялото тяло ", пише доктор Натия Курашвили на страницата си във Facebook.
Може да изненада някои, че зоните на стъпалото могат да повлияят на оралното здраве и обратно, но има връзка между захапката и позата.
Изместването на челюстта, а по-късно и на целия гръбначен стълб, може да бъде причинено от една неправилно поставена пломба, дълго смучене на биберон или млечен зъб, който някога не е бил лекуван.
И какво можем да кажем за такава инвазивна интервенция като протезирането.
Ето защо, преди да започне преглед на пациента, всеки зъболекар без изключение трябва да обърне внимание на позата на човека и позицията на главата му.
И по-късно, ако има проблем, може да убедете пациента (иначе не!)
Да замени новопоставената пломба или скъпа металокерамична протеза, защото те нарушават затварянето на зъбите и това ще доведе до много по-сериозни промени в тяло: постоянни мигрени, щракане в темпоромандибуларната става или болка във врата.
Но това не е всичко. В края на краищата е известно, че един проблем със сигурност ще доведе до друг и ако порочният кръг не бъде прекъснат, това ще продължи вечно.
Изкривяването на стойката води до заболявания на ставите, проблеми със сърдечно-съдовата система и дори може да причини храносмилателни разстройства.
От тези проблеми следват други и т.н.
При здрав, хармонично развит човек, центърът на тежестта на главата, раменете, бедрата, коленете и стъпалата е разположен на една и съща ос.
Ако човек страда от неправилна оклузия, центърът на тежестта на главата има тенденция да се измества, което води до промяна в стойката и увеличаване на натоварването на мускулите на шията. Както се казва, пълна дисхармония.
При хора, страдащи от нарушения на оклузията (това не е задължително да са криви зъби, достатъчно е неправилно поставена пломба), има прибиране на гръдния кош, изпъкналост на лопатките, изкривяване на пищялите и плоски стъпала.
Между другото, вестибуларният апарат страда не по-малко: трудностите при ходене и неправилната походка често са резултат от проблеми в устната кухина.
Малоклузията може да бъде както причина, така и следствие от патологии на опорно-двигателния апарат, поради което само интегрираният подход към лечението ще помогне за постигане на желания резултат.
Трябва да се разбере, че само сплотената работа на зъболекар-ортопед, ортодонт, терапевт, пародонтолог и дори невролог може да прекъсне порочния кръг и да възстанови здравето на пациента.
За съжаление съвременната медицина се превърна в безбожен източник на доходи и особено стоматологията.
Неразумните лекари са готови на всякакви капризи за сметка на пациента, дори и най-неподходящите.
Уви, такива зъболекари не се справят с проблема за връзката между патологиите на устната кухина и здравето на целия организъм.
Стоматологията не е само кариес, пломби, пари, вадене на зъби, коронки и още пари.
Компетентното протезиране, пломбиране и ортодонтско лечение е гаранция за дентално и общо соматично здраве.
Такава проста истина трябва да бъде разбрана не само от лекарите, но и от пациентите, чието нежелание отново да направят рентгенова снимка или да отложат второто посещение при зъболекаря на заден план води до много по-сериозни проблеми.
И ако зъболекарят без причина ви помоли да направите компютърна томография на шията, слушайте, изведнъж това коренно ще промени живота ви.
Бъдете здрави!
Ще бъде страхотно, ако ни последвате и споделите тази статия с приятелите си и вашето мнение (или опит) в коментарите!