Турта (тагетес) е цвете, подправка и главно суровина за лечебни средства. Заради красотата си то е и прекрасно декоративно растение, но кой би го отглеждал, без да се ползва от ценните му терапевтични свойства.
Фармацията също го е усвоила, като го обработва и предлага в удобни за лечение форми като капсули и тинктура.
Какво представлява билката турта?
Тя е разпространено непретенциозно растение – едногодишно, тревисто, от семейство Сложноцветни.
В родината й (тропичните райони на Централна Америка) растението и до днес се смята за магическо и се използва в религиозни церемонии.
В много страни туртата е разпространена като етерично-маслена култура. Листата на два от видовете й отдавна се използват като подправка. Слагат ги в буркани, заедно с осолени краставички, тиквички и др.
Отвари от цветовете се използват за естествен оцветител. С тях тонират сосове, масла, теста, сирена.
Листата и ярките цветове на туртата се ядат – като добавка в салати и зеленчукови блюда. На вкус напомнят кресон.
В някои страни, където туртата е традиционна, цветовете се съхраняват за зимата. Те се срязват на цели съцветия, сушат се и се съхраняват в закрити съдове.
Къде расте и кога?
Латинското название Tagétes е дадено през 1753 г. от естествоизпитателя Карл Линей, който преобразува името на етруското божество Тагеса.
Растението произхожда от Америка, където расте от Ню Мексико и Аризона до Аржентина. Оттам през XVI в., с помощта на испанските конкистадори, то се пренася в Европа, Русия, Мала Азия и още по-нататък.
Днес се култивира навсякъде. В Украйна му казват «чорнобривці», в Англия — «marigolds», в Германия – «турски карамфил», у нас е известно главно като турта.
От засаждането до цъфтенето на туртата минават от 40 до 50 дни в зависимост от сорта. Затова тя се сее от първата декада на април до май, а през юни започва да цъфти. Туртата цъфти обилно през цялото лято.
Как да я познаем?
Туртата има развита коренова с-ма и жилави, здрави, правостоящи стъбла. Според вида и сортовата принадлежност те израстват от 20 до 200 см.
Листата на туртата са оцветени във всички нюанси на зеленото.
Съцветията също варират според вида и сорта. Разполагат се в цветовата гама от бяло и лимонено през оранжево и червено до кафявото.
Лечебни ползи
Народната медицина, естествено, отдавна е усвоила и това растение. В древността са започвали да го варят против глисти и задържане на течности.
Доста по-късно хората открили, че когато добавят цветето в компоти и кисели, те стават разкошни лекарства – вкусни и полезни за имунитета. Такива десерти повишават устойчивостта спрямо простуди, грипозни заболявания, към разни вируси и бактерии.
Внимание! Цветовете и главно листата са носители на етерични масла. Затова големи дози от това растение не са за всеки.
Непременно се тествайте преди първото опитване на турта.
Различни цветове:
Вземете само един цвят, сложете го в чашка и го попарете. След 15 мин. прецедете и изпийте. Незабавно ще разберете дали растението е за вас или не.
Най-полезни са червено-кафеникавите цветове, защото те носят най-много каротин и пигменти.
Колко време се пие чай от турта?
Отговорът е, че можете да го пиете най-много 3 седмици, в изключителни случаи и 4, без прекъсване. След това се налага да се направи почивка от една седмица или повече. Организмът свиква с приема на чая и благотворните действия на билката започват да отслабват след третата седмица. Затова и трябва да се спира от време на време.
Въпросът “Колко време се пие чай от турта?” е един от най-често задаваните във връзка с билката тагетес.
Освен това и в особените случаи, предвидени в противопоказанията на тагетеса, може да възникнат отделни проблеми при при пиене на чай от турта по-дълго време.
Рецепти с турта
Туртата има имуномодулиращо, разхлабващо, седативно, антидепресивно, успокояващо, противовъзпалително, противовирусно, спазмолитично, противопаразитно, диуретично и потогонно свойство + сваля кръвното.
Специфичното й приложение е при гинекологични заболявания.
При миома – турта и невен
Миомата по-често се появява в мускулния слой на матката. Възлите имат различен размер и увеличават обема на органа. В миналото нерядко това състояние се е бъркало с бременност.
На миомата действат нар. цярове. Прочуто е съчетанието на турта с невен, а някои добавят и живовляк от широколистния вид.
Рецепта: от двете или трите съставки – в сухо състояние, се вземат равни количества. От сместа се отделя една щипка и се сварява за 4-6 мин. в 200 мл. Запарката е 40 мин. Това е к-вото за деня. Изпива се на части със или без мед.
Рецепта 2: отделен прием на турта и невен. Туртата се сварява (1 с.л. билка с/о 400 мл) и се запарва 40 мин. Изпива се на три пъти, винаги на празен стомах. Невенът се попарва (1 ч.л. към 200 мл) и стои 30 мин. Изпива се като чай, на няколко порции.
При киста на яйчника – турта и бял равнец
Комбинацията е ефикасна за всякакви доброкачествени образувания като кисти и миома. Може да се добавят още котешка стъпка, живовляк или невен. Всички билки са подходящи.
Смесват се в равни пропорции и се варят 5 мин. съотношението е 1 с.л. към 350 мл.
При полипи, бяло течение и други
3 цвята заедно със стъблата се попарват в 400 мл, да кипят 5 мин., и се охлаждат до стайна T°. Вземайте Х 3 пъти, пред ядене.
В зависимост от степента на заболяването може да се предпочете прием по схема:
21 дни терапия с турта, 7 дни пауза
и така до 3 месеца.
За профилактика на гинекологични патологии
1 цвят турта се сварява в 200 мл, приема се 4 Х 250 мл
При бременност?
Туртата се пие за забременяване, поради което може да заблуди, че се пие и през бременността. Това не е така, билката е противопоказана след зачеването. Етеричните масла могат да провокират алергичен отговор.
Турта при безплодие, за забременяване
Ето един вариант на рецептата за забременяване с калоферче или турта.
Намират се 5 едри цвята турта задължително с оранжев цвят. Колкото по-тъмен оттенък на оранжевото е цветето, толкова по-добре.
Цветовете се заливат с ½ л студена вода и киснат за 8 часа, а после се варят под плътно затворен капак – следете да е 15 мин. Прецедете, защото ви трябва само течността.
Приемът е 2 Х 150 мл, като преди изпиването се затопля.
При хрема и синузит
Тук подходящата форма е инхалации. 5 цвята се попарват с 500 мл в традиционен по форма чайник. Той се увива в одеяло и след 5 мин. се открива чучурът. През него се вдишват парите от билковата отвара, само през носа.
Процедурата продължава, докато се освободи дишането. После още малко се вдишват пари през носа и се издишват през устата.
Масло при рани и изгаряния
Масло от турта се прави за по-ускорено заздравяване на рани и изгаряния.
Рецепта: сухите цветове се наронват или смилат и се заливат в равна пропорция с растително масло. Стоят до сутринта, когато се местят на парна (но слаба – Т° до 70°) баня за 30 мин.
При възпаляване по дихателния път
Същото масло се прилага при дихателни възпаления, в частност бронхити. Облекчава движението на секрети, неутрализира застояването и евентуалното привличане на бактериална инфекция, облекчава кашлицата.
Вани за нервната система
Ваните с отвара от турта успокояват, помагат при стресови ситуации, премахват безпокойството, възстановяват душевното равновесие. Препоръчват се при неврози, депресии, неувереност и разсеяност.
При цистит
Чай от цветните кошнички много помага при цистит и камъни в бъбреците. Пие се като диуретик и за отхрачване.
Рецепта: 3 – 4 цвята се попарват и след няколко минути чаят е готов. Подслаждаме.
За задстомашната жлеза
За лечение и профилактика: 1 цвят се смила и сварява с 200 мл, настойва се до охлаждане и се приема 4 Х 50 мл.
Тази еднодневна доза лекува и диабет.
При диабет
Друга рецепта за диабетиците: 50 цвята с тъмен оттенък се попарват с 500 мл и се прибират в затворен шкаф за седмица. Прием: 3 Х 1 ч.л.
При артрит
20-25 свежи цветни кошнички се варят (на слабо до 80°) в 1 л вода. Съдът се завива, да се самоохлади.
При използване на сух цвят съотношението е 1 с.л. на 200 мл. Поема се вместо вода по 1/2.5 л.
Курсът на терапия е 1.5 – 2 месеца и се повтаря през 6 до 12 м. (зависи от състоянието на болния).
При високо кръвно
Туртата има изразено седативно свойство, който влияе и на кръвното.
Рецепта: трябват равно к-во турта и невен (само цветове) и мента. Билките се смилат и се отделя препълнена 1 с.л., която се попарва с 200 мл, 15 мин. Изпива се ½ ч. пред ядене.
При ежедневно приемане в кратък срок кръвното се нормализира и хипертонията отстъпва.
Турта за съдове
За укрепване на съдовите стени при външни и вътрешни кръвоизливи помага следната рецепта: 2 с.л. турта и 1 ч.л. блатен тъжник (само цвят) се сваряват в 400 мл и се запарват 20 мин. Приемът е 3 Х 200 мл пред ядене.
Турта за метаболизъм и черен дроб
5 цвята се попарват в 1 л, врат точно 3 мин. на несилен огън и се прецеждат. Пие се 2 Х 250 мл за 30 дни. После може да се повтори, но само след пауза.
При кожни заболявания, акне
Същата рецепта се ползва за превръзки, които се топят в отварата.
При гнойни пъпки, акне, декубитални рани и раздразнена кожа, както и при загрубели зони на петите, лактите и коленете помага масло от турта.
Рецепта за масло: буркан от ½ литра се пълни рехаво с цвят турта и се пълни догоре с рафинирано слънчогледово олио. Държи се седмица без светлина и се оцежда. Съхранението е в хладилник.
Проблемните зони се мажат Х 1-2 пъти.
Още действия
- Против гъбички – етеричното масло е с висока ефективност спрямо вида Кандида;
- Против паразити – 1 шепа цвят към 300 мл, сварени на чай, помагат срещу глисти и по-прости паразити. Отварата изстива самостоятелно под капак. 3 Х 40 мл (2 седм.);
- При ужилване – поразеното от оса или пчела място се намазва с пресен сок от турта;
- Като диуретик – същата рецепта (1 шепа цвят на 300 мл), но се приема 4 Х 40 мл;
- За хидратиране на лице – отвара от турта + 20 мл водка + 8 мл лимонов сок. Лосионът се пази в хладилник. С него се правят по 2-3 обтривания на ден.;
- За подобряване на остротата на зрението – изяждат се по 3 пресни цвята на ден, курс 1 месец. За деца дозата е 1 цвят.
Aко статията ви харесва може да ни последвате и да я споделите с вашите приятели: