Какво представлява болката в шията?
Болката във врата обикновено се усеща в задната част на врата, между основата на черепа и горната част на рамото. Болката причинява намален обхват на движение в областта на шията, като ви пречи да гледате отстрани или нагоре и надолу. Болката в шията може да варира от остро, пронизващо усещане до тъп пулс, но никога не е приятно. Вероятно ще имате затруднения с ежедневните дейности, като шофиране, работа в офис или упражнения, когато страдате от болки в шията. Може да имате затруднения да стоите или да седите изправени, защото болката е толкова силна. Добрата новина е, че физическата терапия често е препоръчаното лечение за болки в шията и затова повечето случаи няма да изискват операция.
Причини за болки в шията
Болката в шията може да бъде причинена от внезапно нараняване или от избор на начин на живот. Ето някои от най-честите причини:
- Катастрофа
- Падане
- Контузия, свързана със спорта
- Лоша стойка
- Наднормено тегло
- Пушене
- Продължителна работа в офис или компютър
- Повтарящо се повдигане
Болката в шията, която включва увредени или наранени нерви, известна като радикулопатия, е по-сериозно състояние. Вашият мануален терапевт ще работи в тясно сътрудничество с Вашия лекар, за да осигури правилния курс на лечение за този вид болки в шията.
Терапия за болки в шията
Вашият терапевт ще препоръча персонализиран режим, който да ви помогне да се възстановите от болките в шията и да се върнете към нормалния живот. Целта ще бъде да ускорите възстановяването си и да избегнете дейности, които биха могли да причинят болки в шията да се разпалят отново. Вашият персонализиран план за физическа терапия ще включва упражнения, които можете да правите у дома и по време на терапевтичните сесии. Ще получите и много полезни съвети, които ще включват някои или всички от следните:
- Идентифициране и избягване на дейности, които влошават болката в шията
- Ходете на кратки разходки през целия ден, за да намалите болката и сковаността.
- Изпълнявайте препоръчаните у дома упражнения за врата, които вашият физиотерапевт ще ви предпише.
- Прилагайте влажна топлина или пакети с лед в препоръчаните часове през целия ден, за да намалите сковаността и болката.
- Избягвайте меки, удобни мебели. Те са страхотни, но няма да ви направят услуга на врата, докато се лекувате!
- Научете правилната „механика на тялото“. Вашият терапевт ще ви научи на правилния начин да повдигате предмети или да извършвате други дейности, без да причинявате допълнителна болка или нараняване на врата.
- Ако теглото ви е фактор, вашият мануален терапевт ще работи с вас по отношение на храненето и упражненията, за да стигне до правилното телесно тегло и да облекчи болката във врата.
Специфичните терапевтични упражнения, които ще бъдат препоръчани за вас, до голяма степен ще зависят от причината за нараняването ви. Ако травматично увреждане на врата, като например след автомобилна катастрофа, е източникът на болката във врата, това може да е дълъг и бавен път към възстановяването. Страхотната новина е, че дори при сериозни наранявания на шията като тази, терапията все още е оптималната програма за лечение. Само в най-тежките случаи, като радикулопатия или гръбначно увреждане, се препоръчва операция.
Не трябва да страдате от болки в шията или да се опитвате да се справите сами. Физическата терапия има доказан опит за подобряване на симптомите и помага на пациентите да се върнат към нормален живот, дори след сериозно нараняване на врата.