Google Translate

Търсене в този блог

Витамините без които тялото ни не може

Витамините без които тялото ни не може

За да поддържате кожата си здрава, трябва да спазвате правилна рутинна грижа за нея. Това означава, че трябва да подхранвате кожата си отвътре навън. 

Лошото хранене може да причини недостиг на определени витамини, които могат да повлияят негативно на кожата ви.

И така, днес имаме 9 симптома на витаминен дефицит, които трябва да наблюдавате:

1. Суха кожа – липса на витамин А

Витамин А е мастноразтворим витамин, отговорен за образуването и поддържането на здрава кожа, зъби, лигавици, меки тъкани и скелетна тъкан. Дефицитът на витамин А може да доведе до лющени, сухи устни и суха кожа.

RDA (препоръчителен дневен прием): 900 mcg / ден за възрастни мъже и 700 mcg / ден за възрастни жени

Източници на витамин А

Витамин А се намира главно в животински източници като сирене, месо, яйца, черен дроб, сметана, треска, бъбреци, черен дроб и масло от камбала. Каротеноидите са цветни пигменти с антиоксиданти, намиращи се в зеленчуците и плодовете.

2. Кожни обриви – Дефицит на витамин В2

Рибофлавин участва в производството на енергия от храната и играе роля в поддържането на здрава кожа и зрение.

Дефицитът на този витамин може да причини зачервяване и пукнатини в ъглите на устата и езика, както и кожни обриви. Може също да изпитате възпалени клепачи, загуба на коса и зачервяване на роговицата.

RDA: 1,3 mg за мъже и 1,1 mg за жени

Източници на витамин В2 или рибофлавин

За да получите дневния си прием на витамин В2, добавете повече мляко, листни зелени зеленчуци, извара, пълнозърнести храни, кисело мляко, яйчен белтък, черен дроб, бъбреци и месо към вашата диета.

3. Екзема – Дефицит на витамин В3

За да можем да преобразуваме мазнините, протеините и въглехидратите в енергия, тялото ни се нуждае от ниацин. Подпомага поддържането на здравето на кожата ни и поддържа нервната и храносмилателната ни системи.

Дефицитът на ниацин може да доведе до пелагра, която се характеризира със симптоми на дерматит (екзема), диария и деменция.

Това състояние причинява зачервяване и сърбеж на кожата. Освен това може да доведе до подуване на езика. Ако не се лекува, това състояние може да бъде фатално.

RDA: 16 mg / ден за мъже и 14 mm / ден за жени

Източници на B3 или ниацин

B3 се намират в риба, яйца, месо, пълнозърнести храни, ядки, гъби, мляко и домашни птици.

4. Кожни язви – Дефицит на витамин B6 

Витамин B6 е изключително важен за оптималното здраве на вашата кожа. Дефицитът на този витамин може да доведе до обриви, които причиняват сърбеж, лющени устни и рани в ъглите на устата.

RDA: 1,3 mg / ден за възрастни на възраст 19-50 години 1,7 mg / ден за мъже над 51 години и 1,5 mg / ден за жени над 51 години

Източници на витамин B6

Витамин B6 се намира в риба, яйца, домашни птици и нишестени зеленчуци като картофи.

5. Дерматит – дефицит на витамин В7 (биотин)

Биотинът участва в енергийния метаболизъм, синтеза на мазнини, синтеза на гликоген и метаболизма на аминокиселините. Този витамин се намира широко в храните, така че този витамин рядко има дефицит.

Въпреки това, консумацията на сурови яйчни белтъци, които съдържат протеин, който предотвратява усвояването на биотин, може да причини дефицит.

Бледа кожа, суха кожа, люспест дерматит, косопад, загуба на апетит, мускулна болка, слабост и гадене са най-честите симптоми на дефицит на витамин В7.

RDA: 30 mcg / ден за възрастни

Източници на витамин B7

Най-добрите източници на биотин включват телешки черен дроб, фъстъци, гъби, пилешко месо и яйчен жълтък.

6. Жълта кожа и витилиго – Дефицит на витамин В12 

Витамин В12 има способността да поддържа кръвта и нервните клетки здрави. Той участва в създаването на вашия генетичен материал или ДНК.

Дефицитът на този витамин може да доведе до симптоми като загуба на апетит, загуба на зрение, умора и задух.

Хората с дефицит на витамин В12 са по-склонни да развият злокачествена анемия, състояние, при което тялото не е в състояние да абсорбира В12 от храната и не може да произвежда достатъчно здрави червени кръвни клетки.

RDA: 2,4 mcg за възрастни

Източници на витамин B12

Витамин B12 се намира главно в яйцата, млякото, сиренето, черния дроб и месото. Хората с анемия се съветват да използват витамин В12 капки или таблетки за лечение на проблема си. Белите гъби са вегетариански източници на B12.

7. Скорбут – Дефицит на витамин С 

Витамин С има антиоксидантни свойства и е много важен за здравето на кожата ви. Той участва в синтеза на колаген, протеин, отговорен за структурата и поддръжката на кожата ви.

Научно доказано е, че повече витамин С може да ви предпази от увреждане от слънцето. Дефицитът на витамин С, от друга страна, може да доведе до лющеща се, суха и груба кожа.

Това може също да доведе до скорбут, състояние, при което тялото не може правилно да замести колагена. Това причинява симптоми като болки в мускулите и ставите, червени петна по кожата, подуване и кървене на венците.

RDA: 90 mg / ден за мъже и 75 mg / ден за жени18

Източници на витамин С

Витамин С се намира главно в портокали, манго, грейпфрути, папая и зеленчуци като домати, спанак, карфиол, зеле, зелени и червени чушки.

8. Псориазис – Дефицит на витамин D

Добре известно е, че дефицитът на витамин D може да повлияе неблагоприятно на здравето на костите и да доведе до остеопороза. Трябва също да знаете, че дефицитът на този витамин може да допринесе за псориазис.

RDA: 15 mcg / ден за възрастни

Източници на витамин D

Когато е изложена на слънчева светлина, кожата ни произвежда витамин D. Въпреки това, прекомерното излагане на слънце може да доведе до увреждане на кожата и рак.

Соленоводната риба, черният дроб и яйчните жълтъци са най-добрите източници на витамин D. Освен това трябва да включите повече зърнени храни и мляко в диетата си.

9. Преждевременно стареене – Дефицит на витамин Е

Витамин Е е антиоксидант, който е изключително важен, когато става дума за свободните радикали. Когато превръщаме храната в енергия, свободните радикали се образуват естествено в тялото ни.

Някои от факторите, които свободните радикали ни отварят, включват замърсяването на въздуха, тютюнопушенето и слънчевата светлина. Това означава, че витамин Е е от първостепенно значение за защитата на кожата ни от увреждане от слънцето, което може да доведе до ускорено стареене и бръчки.

RDA: 15 mg / ден за възрастни22

Източници на витамин Е

Най-добрите източници на витамин Е включват слънчогледово масло, шафраново масло, масло от пшеничен зародиш и ядки като фъстъци, лешници и бадеми. Зелените зеленчуци като спанак и броколи също са богати на витамин Е.

Ако забележите някоя от обичайните промени в кожата си, не забравяйте да посетите Вашия лекар.

Кои витамини НЕ трябва да се пият заедно

Изследвания са установили, че витамините в някои комбинации се блокират взаимно или голяма доза от едното прикрива симптоми на дефицит от другото

Към витамините и хранителните добавки се отнасяйте като към лекарствата: четете листовките и се консултирайте с лекар или фармацевт за взаимодействията с храни, напитки и други препарати.

В математиката на диетолозите 2 може да бъде по-малко от 1. Такива примери има във всяка област на науката за хранене, включително витамините. Отделните играчи в някои комбинации взаимно се компрометират.

Нулев резултат може да се получи от несполучлив подбор на храните в едно хранене. Но истински изявена може да е щетата при пиенето накуп на витамини и хранителни добавки в голямо количество, които взаимно си пречат. Това е само един от аргументите за медицинската препоръка дори за взимането на витамини да се консултираме с лекар или фармацевт. Животът показва друго: расте почти двойно употребата в пандемията им и в повечето случаи решението е спонтанно и на принципа на Мечо Пух.

Срещу това има поне три възражения. Първо, проучванията показват, че при здрави хора, които се хранят балансирано, обикновено няма дефицити и нужда от добавки. Второ, когато се установи недостиг, витамините от храната се усвояват по-пълноценно от витамините от хапче, или поне такива изводи правят повечето изследвания. Трето, взимането анблок на два или повече витамина може да е с краен ефект нула, ако не се знае как се метаболизират.

Например витамин С е лоша комбинация с витамин В12 според здравния портал на Националната медицинска библиотека на САЩ. За витамин С няма спор, че е много важен за здравето и имунитета. Но не и когато се комбинира със също толкова необходимия за човешкия организъм витамин В12, добил особена актуалност с увеличаването на вегетарианските и веганските общества.

Витамин С е основен антиоксидант за добрата работа на имунната система. Витамин B12 е условие за поддържането на нервната система и образуването на червените кръвни клетки, които пък са отговорни за доставката на кислород до всяка част на тялото. Когато обаче глътнем едновременно двата витамина или добавки, в които те са “активното” вещество, метаболизмът зацикля. Биохимични анализи са показали, че приемането на тези две добавки по едно и също време може да намали количеството витамин B12, което човек получава. Това не значи да прави последователни курсове във времето. Но между вземането на двата витамина трябва да има интервал от поне два часа.

Вегетарианството - все по-разпространено сред младите, е свързано с потенциален риска от тежък дефицит на един от В витамините. Неподозирано много млади жени в детеродна възраст пият едновременно два В витамина - В9 и В12, като залог за здраво потомство и едновременно с това за набавяне на витамина, който поради отказа от животински продукти им липсва. Но има тънкост.

Витамин В9 (фолиевата киселина) може да лъже за витамин В12

Въпреки че и двата витамина са изключително важни, пренасищането с фолиева киселина от големи дози може да скрие симптомите на дефицит на витамин В12. Препоръката е при редовен прием на двата витамина да се изследва наличието им в организма. Колко често, ще определи лекар. Още по-добре е, преди да включите добавките в режима си, да се консултирате. И да имате предвид, че при синхронно вземане на В9 и В12 симптомите на В12 дефицит се маскират.

Друга комбинация, която трябва да се избягва, е свързана с витамини, които като част от своята роля влияят върху плътността на кръвта и нейната склонност към съсирване.

Витамин Е и витамин К дърпат в противоположни посоки

Витамин Е винаги е бил “на мода” поради ролята му за имунитета, както и витамин D. За витамин К се говори сравнително отскоро като за условие за пълноценно усвояване на витамин D и на калция, но и като помощно вещество за съсирване на кръвта. Когато се гони някакъв уж свръхнадежден имунитет, мнозина взимат едновременно с двете вещества и витамин Е. Това може да е проблем. Най-малкото – безсмислено упражнение. Едновременният прием на витамин Е може да противодейства на витамин К по отношение на кръвта.

Присъединете се към нашата Facebook група за взаимопомощ и открийте уникално съдържание и специални рецепти тук - Народна Медицина от Мартин Марков


Aко статията и полезните съвети от нашия онлайн здравен портал са ви харесали може да ни последвате и да ги споделите с вашите приятели, както и вашето мнение (или опит) в коментарите!

Популярни публикации