Шум в ушите е симптом, не е заболяване. Поражда се от секрети или възпаляване в ушния канал, от остеохондроза, атеросклероза и колебания в кръвното.
Още повече е характерен за тревожните неврози. Каквато и да е причината, той винаги се отразява на психиката.
Първо ще дадем алгоритъм за самостоятелна диагностика: как да различим дали шумът е поради невроза/ депресия или да търсим физическо отклонение?
ДИАГНОСТИКА НА ШУМ В УШИТЕ
ХАРАКТЕРИСТИКА - КАК СЕ ПРОЯВЯВА
Единствен симптом или има и други?
Ако шумът се съчетава с болка, гадене, световъртеж, повишена Т°С, вероятно имате физическо заболяване, а не невроза.
При тревожните неврози също могат да се появят такива симптоми, но никога едновременно
Изменение на шума
За физическите патологии е характерна постоянна, упорита проява на шума. При неврозите той има фонов характер и варира – намалява при физическа активност и се увеличава в покой и при негативни емоции
Вид на шума
За физически заболявания е характерно разнообразно звучене – свистене, шептене, звън и др. За неврозите е равномерно бръмчене или умерено съскане
Тревожна реакция по повод шума
При физическите патологии НЕ е характерна тревожна реакция в отговор на появилия се шум, най-много раздразнение. При неврозите винаги има постепенно усилване на тревогата и фиксиране в симптома
Проверка с лекарства
Най-удобно е с обезболяващо – то намалява интензивността на шума, ако е причинен от физическа причина. Психическата причина се повлиява от транквиланти
Симптоми на шум в ушите
Какво да правим, ако шумът в ушите е свързан с невроза или друго психическо изменение? Първата задача е да се противопоставим на фиксирането в собствените усещания. Второто е да осъзнаем, че имаме болестно високо ниво на тревожност, което налага лечение.
Принцип: лекуваме не шума в ушите, а психическото отклонение, което го поражда. Следователно ни трябват не лекарства и билки за уши, а такива за емоционалната сфера.
Невроза и шум в ушите
Признаците на невротично разстройство се отличават с изменчивост, неточност. У всеки неврозите се проявяват по различен начин. Това е функционално заболяване на нервната с-ма.
Нарушението е временно, поради изтощаване вследствие на стрес, пренапрежение, вътрешен конфликт или травмираща ситуация.
Шум в ушите – кога е повод за тревога?
Дотук добре, но да не се успокояваме. Психическите страдания причиняват реални сривове в органите – сърце, съдове, нарушения в храносмилане, непонятни болки и дискомфорт в различни части на тялото.
Един от първите сигнали е нарушението на съня, чувството за напрежение в главата и като следствие – шум.
Решение: успокоителните и седативите дават бърз резултат, като потушават шума. Но той ще се появи отново, ако неврозата не се лекува трайно.
Шум в ушите от депресия
Мнозина се изненадват, че има връзка между световъртеж, шум в ушите и депресия. Заболявания като атеросклероза, остеохондроза, травми, хронични ендокринни и автоимунни патологии, поражения на мозъчните тъкани поразяват и психиката. Те пораждат продължителни пристъпи на световъртеж и шум в главата. Отключването на депресия е само въпрос на време.
Депресивното състояние се проява с раздразнителност, мигриращи по цялото тяло болки, шум в главата, нарушение на паметта, епизоди на нестабилност и световъртеж, кардионеврози.
В зависимост от изразеността на тези и други симптоми пациентът с депресия може с месеци и години да посещава различни специалисти.
Без особен успех, което провокира нови депресивни епизоди и негативна настройка към собственото състояние. Правилното е наред с физическото страдание да се лекува и депресията.
Шумът и световъртежът по правило преминават сами, след като се постигнат успехи по отношение на основното заболяване.
Други видове
Най-честата причина за шум в ушите е силният и дразнещ шум. Това преминава в рамките на няколко часа, но ако се злоупотребява с посещение на шумни места, може да се каже, че глухота се развива с течение на времето. Това заболяване се среща често при хора, които работят в места с висок шум, например фабрики.
Друга причина е отосклероза. Това е заболяване, при което гъбестата кост запълва вътрешната повърхност на ухото.
Това е от най-честите оплаквания, което създава много проблеми на пациента, така човек се стресира много;
Високото кръвно налягане, оток, остри респираторни заболявания, травма на главата също могат да бъдат причина за това явление;
Шумът в ушите се провокира от заболявания на сърдечно-съдовата система;
Стресът, хипертонията, атеросклерозата, диабетът, алергиите – всички изброени неща водят до специфичен шум;
Доста често в медицинската практика шум в ушите е от възпаление на средното ухо (отит) или хрема (ринит);
Такъв шум се появява по време на излитане или рязко кацане на самолет и при потапяне на голяма дълбочина.
Как да се отървем, как се лекува?
Има два съществени момента в лечението на шум в ушите:
Намаляване на негативните мисли;
Изменение на съзнателното възприятие за шум в ушите.
Това е базата за прилагането на медикаментозно или билково лечение.
Стандартното лечение
За назначаването на адекватно лечение е нужно да се установи причината за шума. При остеохондроза и болеви синдром се изписват аналгетици и нестероидни противовъзпалителни като мелоксикам и нимезулид.
Срещу мускулна напрежение се ползват миорелаксанти като мидокалм и противогърчови препарати. Ушният канал се почиства чрез промиване с фурацилин.
При патология на съдовете се дават съдоразширяващи. Ако причината е в тумор или други общи патологични процеси, те се третират отделно.
За всяка причина има отделен подход. За психическите провокатори днес се изписват ноотропи и психостимулатори.
Медикаментозната терапия успешно се съчетава с вестибуларна гимнастика, лечебна физкултура, стимулиране на ЦНС, лазерна и магнитна терапии.
Лечение с билки
Шум в ушите на базата на стрес, преумора и пренапрежение успешно и безопасно се атакува с билки и билкови препарати.
Такива средства са достатъчно ефективни и в същото време с меко и щадящо действие. За предпочитане е да се справим с натурални препарати и билки, вместо с лекарства.
Народните средства са ефективни и при физически провокатори на симптома. Например листата от ягода помага при шум, провокиран от атеросклероза.
Пие се като чай, двукратно всеки ден. При същата диагноза действа и тинктура от червена детелина (10 г. цветове на 2.5 ч.ч. спирт, отлежава 10 дни).
При шум в ушите помагат бани с коприва.
Клеевата тинктура е ефективно антибактериално средство, поставяйте я с тампон в болното ухо.
Видове шум в ушите
Често много хора се оплакват от шум в ушите – става дума за звънене, бръмчене и някакви неясни смущения в ушите
Днес се разграничат два вида шум в ушите: субективен, когато различни звуци се чуват само от страна на пациента, и обективен, когато се чуват шума и околните хора. Последният тип е изключително рядко явление.
Краткосрочно или преходно, шум в ушите са имали почти всички хора.
Такъв шум се чува в тиха и спокойна обстановка. Ако състоянието продължава дълго време, това показва, че заболяването е слухов проблем.
Този симптом може да се появи в резултат на нарушения на предаването на нервните импулси в органа на слуха.
Симптоми на шум в ушите
Шумът в ушите е със следните симптоми:
Основният симптом е свързан с болка в ухото, или усещане за налягане.
Човек има главоболие или световъртеж; може да се усети гадене, повръщане – това са често срещани симптоми.
Може да тече различен секрет от ушите; да се появява повишена температура, неразположение или умора.
В медицината се нарича тинитус.
За да се разбере механизма на развитие на заболяването, трябва да знаете структурата на слуховия апарат. Тъпанчето напълно покрива входа на вътрешното ухо. Всяко движение на въздуха се отразява на тъпанчето, което го кара да вибрира.
Навременната помощ дава шанс на 95% от хората да се отърват от проблема.
Ако световъртежът и шумът в ушите са комбинирани със симптоми като раздразнителност, болка в областта на шията, задната част на главата, замъглено зрение, то човек страда вероятно от остеохондроза на шийните прешлени.
При неврози и депресия, шумът в ушите е съчетан със сънливост, неразположение, раздразнителност, липса на апетит и бърза загуба на тегло.
Шум в ушите имат бременните жени в третия триместър, поради повишения обем на кръвта.
Ще бъде страхотно, ако ни последвате и споделите тази статия с приятелите си и вашето мнение (или опит) в коментарите!
Източник: zdrawe.ws