Google Translate

Търсене в този блог

Тинктура от бяла акация лекува изтръпване на крайниците главоболие цистит и др.

Бялата акация е голямо дърво, чиято височина достига 15-20 метра. 

Това дърво принадлежи към семейството на бобовите и много често се използва при народното лечение на различни заболявания. 

Бялата акация има красива и разперена корона, по ствола на дървото се виждат надлъжни пукнатини. Стволът на бялата акация е сиво-черен или сиво-кафяв на цвят.

Издънките и младите клони на акацията са зелени и гладки. 

Листата на акацията са яйцевидни и разположени срещуположно на дръжки от 7-21 броя. 

Външната страна на листата е гладка и зелена, а вътрешната е кадифено сиво-зелена. Белите цветя на акацията са бели, миришат приятно и са събрани в четки, които увисват.

Бялата акация цъфти от края на май, а узрява през юни. Плодът на бялата акация е тъмнокафява плоска шушулка с 4–6 зърновидни семена. 

Бялата акация е забелязана за първи път в Северна Америка, а след това е пренесена и в южната част на страната ни. 

Това дърво расте най-често в паркове, градини и край пътища.

Събиране и прибиране на бяла акация

Лечебните суровини са цветовете, плодовете, листата и кората на бялата акация. 

Цветята трябва да се берат на етапа на цъфтежа им и се събират в полураздута форма. 

Сушенето трябва да се извършва в помещение, което е добре проветрено и има температура 40-50°C. 

Кората и листата трябва да се събират през вегетационния период.

Лечебни свойства и приложение на бялата акация

В народната медицина се използва отвара от кора от бяла акация, това помага на хора, които имат обострен гастрит или пептична язва. 

Младите филизи и листа са суровина за приготвяне на тинктура, която се приема по време на обостряне на пептична язва и гастрит. 

Запарка и отвара от цветове на бяла акация се използват при заболявания на бъбреците, пикочния мехур, а също и при ревматизъм. 

Цветовете се използват, като се комбинират с листата на обикновеното мечо грозде, цветовете на обикновената вратига, както и с цветовете на синя метличина и корен от женско биле.

Химичният състав на бялата акация

Химичният състав на бялата акация и особено на плодовете й все още не е напълно изяснен. Кората и цветовете на акация съдържат флавоноида робинин. 

Това вещество има хипоазотемичен ефект - премахва уреята от тялото. На базата на Робинин се правят лекарства. 

Това вещество обаче е токсично, което означава, че самолечението на всяка болест с помощта на акация е опасно, във всеки случай трябва да се консултирате с лекар.

Цветовете и листата съдържат различни флавоноиди, мастни масла, гликозиди, етерични масла, танини, пектини и захари, витамини и минерали, както и органични киселини.

Рецепти за лечение с бяла акация

1. При миома на матката и възпалително заболяване на женските полови органи се приема отвара, приготвена от цветове на бяла акация. 

За да я приготвите, вземете 1 супена лъжица сушени цветове и залейте с две чаши вода, оставете да заври и оставете за още 2 минути на слаб огън, за да поври малко. 

След това прецедете съдържанието, охладете и добавете вода, за да получите толкова, колкото е било преди кипене. 

Такава отвара трябва да се приема ежедневно 3-4 пъти половин час преди хранене по 1 с.л. лъжица.

2. Тинктура от цветове на бяла акация се приема при безплодие. За да направите това, залейте 10 грама цветя (пресни) с 10 грама алкохол или водка. 

Всичко това престоява в продължение на 10 дни. 

Тази тинктура трябва да се приема 3 пъти на ден, но не в чист вид, а разредена: 20 капки тинктура трябва да се смесят с една супена лъжица вода.

3. При ревматизъм, миозит, изтръпване на крайниците, болки в ставите и ишиас се прави разтриване. 

За да направите това, трябва да вземете 2 чаши водка, да изсипете в тях 50 грама цветя от акация, да престои три седмици в тъмна стая, но не забравяйте да разклащате от време на време. 

Когато сместа е престояла достатъчно, прецедете - и течността за разтриване е готова. Разтриването трябва да се извършва няколко пъти на ден.

4. При кашлица и настинка или като понижаване на температурата се използва отвара от листа от бяла акация. 

Трябва да вземете една супена лъжица сушени листа, натрошени на прах, добавете 1 чаша вряща вода, поставете на котлона и варете 5 минути на слаб огън. 

След това сместа трябва да се охлади, прецеди и да се приема 3 пъти дневно преди хранене, 1 супена лъжица.

5. Остър и хроничен цистит може да се излекува чрез събиране на цветове от бяла акация, корен от житна трева, цветове от невен. 

50 грама от тези билки трябва да се залеят с 300 милилитра вода, да се доведат до кипене, и да се вари 8 минути. 

След това сместа трябва да се отстрани от котлона и да престои за 60 минути, след което се прецежда и се добавя още вряла вода до първоначалния обем. Трябва да пиете такава отвара 3 пъти дневно преди хранене, по 50 мл.

Акациев мед

Като медоносно растение, от белия салкъм пчелите произвеждат познатия на всички ни акациев мед - със светъл цвят и приятен аромат. 

Изключително полезен продукт, който се използва при храносмилателни и дихателни заболявания. Облекчава болестните състояния и укрепва организма.

Противопоказания за употребата на бяла акация

Бялата акация трябва да се приема в умерени дози, защото голяма доза е отровна. 

Кората на акация е най-опасна, тъй като съдържа робин токсалбумин, токсично протеиново вещество, което може да дразни лигавиците.

Цветовете на растението се смятат за безопасни за консумация, но при голям прием от тях се наблюдават гадене, повръщане, главоболие.

Билката не трябва да се употребява при наличие на възпалени бъбреци.

Aко статията ви допада може да ни последвате и да я споделите с вашите приятели:

Източник: bilkolechenie.bg

Популярни публикации