Целината има толкова много добри свойства, че е трудно да се изброят всички.
Няма съмнение, че целината е един от най-известните ни и най-здравословни зеленчуци, тъй като можете не само да направите божествена крем супа от нея, но и заема мястото си като основен герой в различни салати и нещо повече, тя може да се приготви и като вкусно основно ястие.
Но освен вкусно приготвените ястия, не трябва да се забравят и полезните и ефекти.
Както съобщава порталът search-2.blogspot.com, това е и отлична детоксикираща и противовъзпалителна култура, която има дългосрочен ефект върху метаболизма и правилното функциониране на имунната система.
Лечебното действие на целината е известно от древността
Целината е една от най-старите култури, използвани за храносмилане: поради своите детоксикиращи ефекти, тя е била използвана още в древността за лечение на метаболитни проблеми.
Гърците са използвали тази сладко остра, ароматна култура заради нейните лечебни сили, а в китайската медицина се смята за едно от най-ефективните подмладяващи и детоксикиращи растения.
Семената на целината или нейните зелени плодове се правят на отвара с добавка от мед и се използват като средство за понижаване на кръвното налягане и предпазване от инфаркт.
У нас е разпространен и грудковият вариант на целината, който е също толкова полезен, колкото и стръковата целина, като единствената разлика е, че за разлика от грудката, стръковата целина се консумира сурова.
Едно от характерните добри свойства на целината е, че съдържа изключително важни витамини и микроелементи, нейната голяма ценност е голямото количество органичен натрий, в присъствието на който усвояването на калция е по-ефективно.
Освен това съдържа фосфор, желязо, калий, магнезий и е богат на фолиева киселина и витамин С.
За какво е полезна целината?
Ускорява храносмилането и метаболизма
Целината има много високо съдържание на фибри, така че почиства чревните канали от натрупаните отпадъчни вещества и в същото време раздвижва червата, което ускорява храносмилането и метаболизма.
Благодарение на диуретичния си ефект, тя също така помага за изхвърляне на излишната вода, уловена между клетките - което може да причини допълнителни сантиметри, особено по корема и бедрата.
Целината трябва да се включва всеки ден в режима ви на хранене.
Тъй като калоричното и съдържание е много ниско - в зависимост от сорта в 100 грама има 6-20 калории - спокойно можем да я ядем всеки ден.
Благодарение на фибрите в нея ускорява и храносмилането.
Предотвратяване на рака
Според изследвания мощният флавоноид в целината, лутеолинът, потиска растежа на раковите клетки, особено на рак на панкреаса, а полиацетиленът помага до известна степен да се възстанови болният организъм.
Противовъзпалителни свойства
Целината, благодарение на своите противовъзпалителни активни вещества, помага за унищожаването на бактериите, причиняващи инфекция, също така предотвратява инфекции на пикочните пътища, но също така може да осигури решение за астма и акне.
Етеричните масла, получени от семена на целина, се използват при лечение на артрит, но са ефективни и при метеоризъм.
Успокоява нервната система
Целината съдържа витамини B1, B2 и B6, които са важни за нашата нервна система, а консумацията й може да намали ефектите от стреса.
Благодарение на нервоукрепващия си ефект, помага за успокояване на тревожността.
При менструални и болезнени спазми си струва да се консумират десет лъжици сок от целина на ден, като листата предварително се нарязват в блендер!
Афродизиак
С целината се свързват много народни поверия, включително, че има добър ефект върху мъжката потентност.
Целината съдържа тестостеронови производни като андростенол и андростенон, които имат ефект на повишаване на желанието.
Стръковете и семената на целината са по-ефективни афродизиаци от нейните грудки.
Алергия към целина
Важно е да се отбележи, че в редки случаи целината може да предизвика алергия и хората, които са чувствителни към нея, трябва да избягват да ядат този зеленчук.
Симптомите, засягащи устната кухина, сърбеж в устата или усещане за парене, щипене на езика или в устната кухина са често срещани при алергии, но може да се появи подуване на устните, езика или гърлото, причиняващо затруднено дишане.
Поради диуретичния й ефект, честата консумация на целина не се препоръчва в диетата на бъбречно болни.
Много здраве!
Aко статията и полезните съвети от нашия онлайн здравен портал са ви харесали може да ни последвате и да ги споделите с вашите приятели, както и вашето мнение (или опит) в коментарите!