Живовлякът, независимо от разновидността му - с широки или тесни листа, е растение, използвано от древни времена за лечение на много кожни проблеми, от обикновени драскотини и раздразнения, порязвания и ухапвания от насекоми, до кожни пукнатини, ухапвания от кучета, мехури по краката, отворени рани, варикозни язви и хемороиди.
Това лечебно растение има, отхрачващи, противовъзпалителни, антисклеротични, спазмолитични и много други свойства.
Рецепта за прием на живовляк
Рецептата е много проста, мехлемът се прави в 2 стъпки.
Първо трябва да си направим масло от живовляк.
Как да си направим масло от живовляк
За да приготвите лечебното масло, ще ви трябва 1 литър нерафинирано растително масло (гроздово, слънчогледово, царевично, или друго), стъклен буркан с херметическо затваряне и около 500-700 г листа или семена от живовляк (можете да направите и двете).
Семената трябва да се изсушат и натрошат.
Листата също така се измиват и се подсушават от водата, като може да ги разстелите върху салфетка.
След това листата се натрошават, (накъсват) сгъват се (ако има семена, заедно с тях) в чист стъклен съд и се заливат с маслото.
Съдът трябва да се държи на водна баня за около половин час, след това тази маса се изсипва в буркан, затяга се капака и се оставя за 2 седмици на хладно тъмно място, като от време на време трябва да разклащате.
След изтичане на този период се прецежда и е готов за употреба.
За лечение на акне при юношите, рани, особено тези, които не зарастват дълго време, можете да направите маслото от живовляк и по стар селски начин, подходящо е и за лечение на всички проблеми за които споменахме.
Проста селска рецепта
Измийте и подсушете добре, прясно набраните листа в памучна кърпа, сложете ги в стъклен съд, за предпочитане с широко гърло, и залейте с растително масло (зехтин, ленено, слънчогледово).
Опитайте се да сложите колкото можете повече листа в бутилката.
Затворете бутилката внимателно, за да предотвратите навлизането на въздух вътре.
Престоява 10 дни.
Маслото се превръща в много красив малахитов цвят.
Прецедете.
Съхранява се на хладно и тъмно място за около година и половина най-много.
Как се приготвя мехлем от живовляк
Сега можем да приготвим мехлема.
За целта ни трябва пчелен восък, който можем да закупим от магазините за здравословни храни.
Ще използваме 1 супена лъжица восък за всеки половин чаша масло от живовляк (около 85 ml). Можете да коригирате масата на мехлема в зависимост от получените резултати.
Ако след като изстине ви се струва прекалено гъсто, можете да го претопите и да добавите още масло.
Ако, от друга страна, мехлемът е твърде мек, по същия начин го сложете отново на огъня и добавете още малко восък.
Когато е готово, тенджерата се сваля от котлона, топлият мехлем се изсипва в кутия или буркан и се оставя да се охлади, за да стегне.
Нанесете върху хемороиди, рани, порязвания или друго увреждане на кожата.
Ако искате още по-ефективен мехлем, можете също да добавите 5 капки етерично масло от лавандула и няколко капки витамин Е веднага след като свалите мехлема от котлона и е готов за изливане в съдовете.
Ако статията ви е харесала, може да ни последвате и споделите публикацията с приятелите си и вашето мнение (или опит) в коментарите!