Калоферче (Tanacetum balsamita), наричано още кануфер или балсамна хризантема, принадлежи към семейство Asteraceae (Сложноцветни).
В Русия го наричат още канупер, кануфер, колуфер, сарцинска мента. То е ароматно, тревисто многогодишно растение. Tanacetum balsamita се среща и под името "Листът на Библията", защото в преходните векове хербаризираното (изсушено) листо от него е било използвано като разделител на Библията.
Устройство на калоферче
Балсамната хризантема достига на височина до 1,2 м, а понякога и до 2 метра. През пролетта започва растежа си с израстването на листна розетка и цветоносно стъбло. Листата на билката са с овална форма и назъбен листен ръб.
Цъфти през лятото с жълт цвят. Цветчетата имат форма на кошнички и са групирани по няколко в подобно на чадърче съцветие. Семената на билката узряват през юли.
Разпространение на калоферче
Отглежда се в Европа, Азия, Америка. Вирее по скалите в диво състояние, но поради действията му и активните вещества, които съдържа, се отглежда и в градини. Растенията са студоустойчиви. Расте на всички видове почви, като единственото му условие е те да са влажни и богати на тор.
Използваема част на калоферче
Употребява се надземната част на растението - листа и цветове. Калоферчето е изключително ароматно. Събира се по време на цъфтежа. Изсушаването трябва да се извършва на проветриво място, защитено от слънчева светлина. След изсушаване билката запазва своя цвят и аромати.
Химичен състав на балсамна хризантема
Калоферчето притежава богат резерв от полезни вещества. По тази причина се използва за разнообразни биологични и терапевтични дейности (подправка, билков чай, етерично масло). Едни от тези съединения са етерично масло, фенилпропанови производни, флавоноиди (мощни антиоксиданти), танини и олигоелементи.
Лечебни свойства и приложение на калоферче
Калоферчето се използва като подправка за различни видове храни, торти, напитки, както и в сладкарски изделия още от древността. Пресните листа могат да се добавят към салати, тестени изделия и различни напитки.
Цветовете могат да бъдат прибавени към конфитюри, сладка и консерви. Комбинира се успешно с яйца, морски дарове и агнешко. Tanacetum balsamita се е използвало като тоник от аптекарите и е било една от билките, добавяна за ароматизиране на бирата през Средновековието.
Свойства на кануфер
апетитовъзбуждащо;
пургативно (очистващо, слабително).
Употребата му се препоръчва при: миома на матката, хемороиди, липса на апетит, глисти, мастопатия, кръвоизливи, кисти, колит, гастрит, невроза. Успешно се комбинира и с други билки.
Етерично масло от калоферче
Етеричното масло от листата и цвета на балсамната хризантема е най-важният активен принцип на това растение.
Листата съдържат редица физиологично активни вещества като калций, калий, магнезий, фосфор и желязо, вит.С (аскорбинова киселина). Етеричното масло съдържа карвон, камфор, туйон и др.
Карвонът е антисептик, стимулант на централната нервна система, противотуморен агент, инсетицид. Камфорът притежава аналгетично, болкоуспокояващо, антиоксиданто, стимуларащо ЦНС, противотуморно и антисептично действие.
Туйонът имат антибактериален, пестициден, инсектициден ефект. Етеричното масло може да се изолзва в ароматарепията с аромалампа, както и като масажно средство смесено с базово масло. Има много добър ефект при кожни заболявания – екзема, обриви, пъпки, акне. Притежава следните ефекти:
антиалергичен;
седативен;
кардиотоничен;
газогонен;
хепатопротективен.
Начин на употреба
запарка - около 5 грама от чудотровната билка се задушават в 300 милилитра вряща вода. След това се прецежда и се употребява по 100 мл три пъти дневно;
етерично масло - прилага се при гореспоменатите състояния, въз основа на ефектите му.
Внимание!
При прекомерна употреба калоферчето проявява токсичен ефект.
Ще бъде страхотно, ако ни последвате и споделите тази статия с приятелите си и вашето мнение (или опит) в коментарите!
Източник: medpedia.framar.bg