Не е лесно да се отговори еднозначно на този въпрос. Има много причини за студенина, следователно е необходим задълбочен медицински преглед, за да се установи конкретен източник на постоянен студ.
В регулирането на топлината на нашето тяло участват всички системи и органи под ръководството на три – сърцето, черния дроб и хипоталамуса.
Черният дроб използва биохимични реакции за загряване на кръвта. Изпомпван от сърцето, той се движи по цялото тяло, доставяйки равномерно топлина до всичките му части.
Следователно съдовете могат да бъдат сравнени с тръбите на радиаторите за централно отопление.
Причини, поради които винаги ви е студено
В зависимост от външната температура "тръбите" или се разширяват, за да отделят излишната топлина извън тялото (през лятото), или се свиват, за да я съхраняват по-добре (през зимата).
Но този процес може да бъде нарушен под въздействието на различни заболявания или патологии, които причиняват постоянно „замръзване“.
1 - СИНДРОМ НА САУНА
Желязодефицитната анемия или просто недостатъчното ниво на хемоглобин в кръвта причинява забавяне на доставянето на кислород от кръвта към вътрешните органи и тъкани.
Тялото се опитва да подобри ситуацията на снабдяване с кислород към органите, а съдовете се разширяват, за да увеличат притока на кръв, тоест те се държат така, сякаш е дошла тропическа жега или сте в сауна.
Съответно се увеличава топлопреминаването - тялото е лишено от необходимото "отопление" и замръзва.
2 - ТЕЗИ ВАЖНИ ВИТАМИНИ А И Е
Всъщност - липсата на витамини А и Е, както и мазнини в диетата, също може да доведе до постоянно изтръпване дори при топло време.
Биохимичните процеси в черния дроб, които са отговорни за затоплянето на кръвта, са небалансирани и „батериите“ бавно се охлаждат.
3 - Хората с наднормено тегло също "замръзват"!
Общоприето е, че хората с наднормено тегло винаги са загряти – защото се подпухват и потят по-често от другите. Всъщност сред тях също има много които изпитват тези симптоми.
Телесните мазнини не са просто съмнителна декорация, а плътен компресор. Притискайки кръвоносните съдове, се стига до стесняване на притока на кръв, а след това всичко върви по добре позната схема – неадекватно хранене на вътрешните органи с кислород и опит на съдовата система да компенсира този дефицит. Топлината отива встрани, човекът замръзва.
4 - Щитовидна жлеза
Щитовидната жлеза е отговорна за регулирането на енергийните процеси в тялото – разпределението на енергийните резерви, включително за затопляне.
Когато функцията и намалява (при хипотиреоидизъм), енергийният „клон“ изпитва липса на внимание, процесите се нарушават и висококачественото "отопление" става невъзможно.
Щитовидната жлеза, работеща на половина, в същото време забавя метаболизма. Съответно, образуването на топлина от калориите, получени с храната, също се инхибира.
Студените крака по всяко време на деня могат да показват хормоналната причина за "замръзване".
5 - КАПИЛЯРИ
Но най-често студените крака (а понякога и ръце) са признак на нарушена периферна капилярна циркулация. Затоплянето просто не достига до крайните точки - в крайниците.
Често това е свързано със състояние като вегетосъдова дистония (предимно от хипотоничен тип) и човек започва да замръзва толкова повече, колкото повече се тревожи, или изпитва стрес, или страда от хиподинамия.
Съдовите проблеми, водещи до студенина, също могат да бъдат от съвсем различно естество. Например, пристрастените към никотина и хората, страдащи от атеросклероза, често изпитват спазми.
Свързаното с възрастта "замръзване", принуждаващо възрастните хора да слагат няколко слоя дрехи или одеяла, също е свързано с влошаване на съдовите функции.
6 - КОГАТО НЯМА "ГОРИВО"
Хората, които ядат твърде малко, които не получават достатъчно от дневния си прием на калории, също са обречени на замръзване.
В края на краищата те просто не осигуряват на "пещта" "дърва" - при липса на редовен прием на калории, тялото няма откъде да вземе енергия.
Ако човек е слаб и се движи малко, той е обречен да изстива бавно през живота си. Дори телесната му температура пада.
7 — ДИАБЕТ
Оказва се, че захарният диабет е „виновен“ за почти всяко нарушение в тялото ни и постоянната студенина не е изключение.
Сериозните нарушения в обмяната на веществата и в работата на сърдечно-съдовата система стават основната причина, но е невъзможно да се обясни всичко, което се случва накратко. Ясен признак на диабет може да се счита за студени крака, при които чувствителността също изчезва.
8 - БОЛЕСТ НА РЕЙНО
Съществува и специфичен студен синдром - болестта на Рейно, която се изразява в нарушение на артериалното кръвоснабдяване на крайниците.
При най-малкия емоционален стрес, както и под въздействието на твърде ниски или високи температури, такива хора изпитват силен съдов спазъм, който нарушава терморегулацията.
9 - ХИПОТОНИЯ
Постоянно ниското кръвно налягане предизвиква усещане за студ. Причината за това е твърде бавен съдов тонус, който намалява притока на кръв. Какво се случва тогава, вече разказахме по-горе.
Как бързо да загреем?
Веднага щом започнете да треперите, направете загрявка – докато се затоплите.
Контрастният душ ефективно облекчава студа.
Пийте по-често горещ чай или пилешки бульон – това помага за терморегулацията.
Изключете силното кафе и алкохола от диетата си. Яжте повече сушени кайсии, стафиди, нар и овесени ядки.
Пийте поне 2 литра чиста вода на ден - това помага за подобряване на притока на кръв.
Не се увивайте в тежки дрехи, по-добре е да осигурите топлина на краката си.
Можете да изсипете малко червен лют пипер в чорапите си или да намажете краката си с тинктура от пипер.
Ако здравословното Ви състояние позволява, посещавайте редовно сауната или турската баня с пълно загряване на цялото тяло „до кост“.
През лятото се опитайте да бъдете повече на открито, на слънце и в идеалния случай на морето
Aко статията и полезните съвети от нашия онлайн здравен портал са ви харесали може да ни последвате и да ги споделите с вашите приятели, както и вашето мнение (или опит) в коментарите!