15 изключително тревожни признака че приемате твърде много захар
Симптомите на диабета са доста разнообразни. И те са много лесно да се объркат с други.
Следователно на хората, които развиват това заболяване, може да отнеме много време, за да обърнат внимание на жаждата, храносмилателните проблеми, прекомерното уриниране и други аларми, които звучат от тялото им.
Как да определим дали човек може да има повишена кръвна захар?
Можем да живеем с високи нива на захар с години и да не подозираме за това или да не обръщаме внимание на тревожните признаци.
Основните симптоми са прекомерно уриниране, прекомерна жажда и прекомерен глад.
Какво се крие зад тези симптоми?
Телесни сигнали за висока захар
Според препоръките на СЗО средният човек трябва да консумира до 6 g захар на ден. Въпреки това, според информацията от горната организация, възрастен човек консумира около 4 пъти повече от тази норма всеки ден - около две чаени лъжички захар.
Факт е, че днес е невъзможно да се намери храна, която изобщо не съдържа захар. Но тялото сигнализира навреме, че получава излишна захар.
Симптоми на висока захар:
Повишено налягане
При хора, които консумират постоянно излишна захар, кръвното им налягане е по-високо от нормалното.
Експертите казват, че за понижаване на кръвното налягане отказът от захар е по-важен от използването на сол. Дори заместителите на захарта трябва да бъдат елиминирани от диетата.
Повишаване на холестерола
Голямо количество захар може да наруши съотношението на лошия към добрия холестерол, което се отразява на състоянието на съдовете и сърцето.
Експертите предполагат, че проблемът е в способността на фруктозата да активира производството на триглицериди и LDL (липопротеин с ниска плътност) холестерол.
Прекомерно уриниране (полиурия)
Полиурията е резултат от биологична и химична верижна реакция, която протича в кръвта при наличие на излишни нива на глюкоза и изтласква вътреклетъчната течност в кръвоносната система.
По този начин тялото балансира концентрацията на глюкоза в кръвта и клетките.
Кръвта се разрежда с вътреклетъчна течност и кръвната глюкоза се понижава до нормалното. Но съдържанието на течности в кръвта се увеличава.
В резултат на това се появява бъбречна дисфункция. Нашите бъбреци са вид филтри, които премахват отпадъците и връщат пречистената течност в тялото.
Реабсорбцията на течности става през бъбречните тубули, които са изградени от нефроните на бъбреците.
Но ако концентрацията на глюкоза надвиши границата, има вероятност бъбречните тубули да се реабсорбират, причинявайки така наречената осмотична диуреза (отделяне на прекомерен обем урина).
Докато глюкозата не се нормализира, бъбречните тубули няма да възобновят реабсорбцията на течности.
Има механизъм на двойна верижна реакция. Клетките доставят вода в кръвния поток и бъбреците не могат да абсорбират течността, което кара тялото да изхвърля водата извън контрол. Резултатът е прекомерно уриниране.
Клиничната полиурия произвежда повече от 2,5 литра урина на ден (здравословната екскреция е 1,5 литра). При изключително високо ниво на захар в пациента може да достигне до 15 литра.
Прекомерна жажда
Полидипсията е естествена реакция към механизма на дехидратация. Сигналът за жажда се изпраща до мозъка от осморецепторите, клетките в хипоталамуса, които тестват нивото на дехидратация и причиняват жажда.
Връзката между прекомерното уриниране и прекомерната жажда често се тълкува погрешно. Полиурията се причинява от полидипсия, а не обратното.
Освен това, често, когато сте жадни, пиете газирани напитки, които съдържат огромни количества захар, което допълнително изостря проблема.
Прекомерен глад
Повишеният апетит се причинява не толкова от високите нива на кръвната захар, колкото от ниските нива на инсулин.
С всеки инсулинов изблик ние изпускаме достатъчно инсулин, за да преместим глюкозните молекули от кръвния поток към клетките, където те се използват като гориво за клетъчните процеси.
Ако имате диабет, не отнемате глюкозата, започвате да произвеждате хормоните лептин, грелин и орексин.
Всички тези хормони казват на хипоталамуса, че тялото иска да яде.
Отслабване
Да предположим, че човек се храни сравнително нормално, но когато нивото на глюкозата в тялото е постоянно повишено, пациентът ще отслабне. Защо се случва това?
1. Загубата на течности поради прекомерно уриниране води до загуба на тегло.
2. Когато нивата на инсулина са недостатъчни за метаболизиране на глюкозата, тялото започва да изгаря мазнини, за да метаболизира клетките.
3. Много отделена урина съдържа много глюкоза, която е пълна с калории.
Инфекции
Клетките на нашето тяло не са единствените обитатели на микроскопичния свят, които се хранят с глюкоза. Както знаете, захарта е среда за размножаване на бактерии и дрожди.
Инфекциите на пикочните пътища са много по-чести при жени с диабет. И бактериите, и дрождите се хранят с глюкоза, а удобната среда за тях е топла, тъмна и влажна.
Въпреки това, освен наличието на голямо количество глюкоза в урината с дълготрайно висока захар, може да увреди нервната тъкан. Тези промени засягат способността на пикочния ви мехур да изпразва пикочния мехур. А урината, която остава в нея, е благоприятна среда за живота на различни бактерии.
Освен това високата кръвна захар забавя кръвното налягане, което от своя страна повишава способността на левкоцитите да навлизат във възпалените лезии.
Дълго заздравяване на рани
Това е така, защото неутрофилите (левкоцитите) са чувствителни към високи нива на глюкоза.
Високата кръвна захар предотвратява залепването на неутрофилите по вътрешните стени на кръвоносните съдове, унищожава хемотаксиса (химически контролни сигнали, които насочват неутрофилите към зоната на увреждане/инфекция) и инхибира фагоцитозата (когато клетките спират и усвояват твърдите вещества).
Друго усложнение при заздравяването на рани е обемът на кислорода.
Транспортът се нарушава от периферна невропатия (увреждане на нервите) или периферно съдово заболяване.
Малките рани могат да се превърнат в смърт на тъканите.
Те причиняват некроза и могат да погълнат костта, което води до ампутация.
Суха и сърбяща кожа
По-малко опасен, но много неприятен и често срещан страничен ефект от високата кръвна захар е сухата кожа.
Сърбежът е първата причина за това явление, което е прекомерно уриниране, което може да ви дехидратира до точката, в която изсушава кожата ви.
Друга причина – увреждането на нервите може да попречи на нормалното функциониране на потните жлези, засягайки естествената хидратация на кожата, което се отразява на нейната сухота.
Друго кожно заболяване, свързано с висока кръвна захар, е диабетната дермопатия.
Проявява се като кръгли или овални обезцветени петна по кожата. Заболяването не се счита за опасно, но е обезпокоително.
Съществува и връзка между високата кръвна захар и склонността към акне.
Замъглено зрение
Този проблем е резултат от прекомерно уриниране.
По-горе беше посочено, че когато нивата на глюкозата са високи, тялото изтласква течността от клетките в кръвоносната система.
Това се случва и в клетките на окото. Ако лигавицата на окото изсъхне, тя може да се деформира и окото губи способността си да се приспособява нормално.
Главоболие и проблеми с концентрацията
Нашият мозък е най-важният глюкомер в кръвта. когато мозъчните клетки имат затруднения да получат необходимото гориво, те започват да работят неправилно.
Това може да причини проблеми с паметта, мисленето и разбирането, както и проблеми с концентрирането върху задачите.
Главоболието също е честа последица от високите нива на глюкоза.
Умората
Ако кръвната захар е прекомерно висока, тялото не я съхранява и използва правилно. Енергията също се губи и клетките не получават необходимото гориво. Резултатът е намаляване на физическата енергия.
Следователно, изтощените хора са по-склонни да се обърнат към храни с високо съдържание на въглехидрати, за да попълнят бързо енергията си, което разбира се само влошава нещата.
Ако се чувствате като изцеден лимон всеки ден, преразгледайте диетата си: откажете се от сладкото, кафе, сладкиши.
Хроничен запек или хронична диария
И двете състояния могат да бъдат предизвикани от високи нива на глюкоза в кръвта, които влияят върху начина, по който функционират червата. Ако са засегнати тънките черва – настъпва диария, а дебелото – става дума за запек.
Функцията на тънките черва е да абсорбира хранителни вещества от храната, която вече е усвоена, а функцията на дебелото черво е да абсорбира вода от трудно смилаеми остатъци.
Ако невропатията с висока глюкоза засяга чревните нерви в тънките черва, има дисфункция на подвижността, което води до забавено изпразване на дебелото черво.
Има застой на течности в тънките черва, бактериален свръхрастеж, газове и диария. Диарията е постоянен спътник на 22 процента от хората с диабет.
Увреждането на нервите също може да попречи на потока на отломки през дебелото черво. Малко движение, дехидратация и запек. Медикаментите, особено наркотичните болкоуспокояващи или антидепресантите, влошават нещата.
Раздразнителност
Доказано е, че високата кръвна захар предизвиква депресивно състояние и се отразява неблагоприятно върху способността за бързо мислене и вземане на решения.
Експертите не са съгласни. Една теория е, че нормалното функциониране на мозъка зависи от усвояването на глюкоза, колебанията в концентрацията причиняват мозъчна дисфункция.
Втората теория се основава на факта, че проблемът е в скоростта на нервната "проводимост".
Еректилна дисфункция
Еректилната дисфункция е често срещан страничен ефект от високите нива на глюкоза в кръвта и около половината от мъжете с циклис я изпитват на 50-те си години.
Здравата ерекция означава здрави нерви, здрав кръвоток и правилен баланс на хормоните. За да се появят специални сигнали, те карат кръвоносните съдове да се разширяват и притока на кръв в тях се увеличава.
Когато гъбестата тъкан е наситена с кръв, тя контактува с външната обвивка на еластичната тъкан, която се „затваря“.
Това временно прекъсва вените, което позволява на ерекцията ви да се стабилизира.
Високите нива на захар влияят на ерекцията ви по три начина: ендокринни, съдови и неврологични.
В хормоналния фон високите нива на захар нарушават производството на азотен оксид, което предизвиква хормонална верижна реакция, отслабва кръвоносните съдове и пречи на кавернозното тяло да се напълни с кръв.
В съдовата система излишната захар е много опасна за кръвоносните съдове, тъй като намалява ефективността на артериите. По същия начин, увреждането на нервите засяга както сетивата, така и получените нервни сигнали.
Още по-лошо е фактът, че има общи лекарства, които допринасят за еректилна дисфункция.
Това са лекарства за понижаване на кръвното налягане, както и някои антидепресанти, които пречат на разширяването на кръвоносните съдове.
Високото кръвно налягане и депресията често се свързват с диабет и мъжете със заболяване приемат едно или повече от тези лекарства.
Погрижете се за здравето си - и няма да го купите за пари!
Aко статията и полезните съвети от нашия онлайн здравен портал са ви харесали може да ни последвате и да ги споделите с вашите приятели, както и вашето мнение (или опит) в коментарите!
Източник и миниатюра на записа: vitalwunder.net