Google Translate

Търсене в този блог

10 предупредителни знака, че пиете твърде много кафе


10 предупредителни знака, че пиете твърде много кафе
За повечето от нас кафето е еликсирът, благодарение на който можем да оцелеем дълги, натоварени дни.

Когато обаче сме уморени и постоянно имаме много работа, рискуваме да изпием твърде много кафе, а това може да се отрази както на настроението, така и на здравето ни.

Няколко проучвания показват, че високата консумация на кофеин (около 500-600 милиграма, еквивалент на 5 чаши кафе) може да има много странични ефекти.

Така че, следващия път, когато почувствате нужда да пиете много кафе, помислете за следното:

Слухови халюцинации

Това е заключението на изследване на учени от университета в Мелбърн, които описват кафето като "най-широко използваното психоактивно лекарство". 

Това е заключението на изследване на учени от университета в Мелбърн, които описват кафето като "най-широко използваното психоактивно лекарство". 

Проучването включва 92 доброволци, които са били помолени да слушат непрекъснат звук, наречен "бял шум".

Професор Саймън Кроу от университета La Trobe в Мелбърн: „Казах на доброволците, че ще чуят фрагменти от песента White Christmas между частите с бял шум и ще натиснат бутон, когато я чуят.

Всъщност нямаше бяла коледна песен между фрагментите от бял шум, но открих, че хората, които са били много стресирани и имат високи нива на кофеин, смятат, че са чули песента, каза той.

Ефекти върху черния дроб

Високата консумация на кофеин може да повлияе на черния дроб, особено ако приемате често болкоуспокояващи

Черният дроб е много силен орган. Около 75% от чернодробната тъкан може да бъде увредена или хирургично отстранена без чернодробна недостатъчност.

И все пак може да се повлияе от излишното кафе, особено когато напитката се комбинира с парацетамол, сочи изследване на учени от Вашингтонския университет.

Високо налягане

Изследване на учени от университета Карнеги Мелън установи, че високата консумация на кафе повишава кръвното налягане, стимулира сърцето и увеличава честотата на дишане.

Напрежение

Поради увеличаването на сърдечната честота и дишането мозъкът е лишен от кислорода, от който се нуждае, за да мисли спокойно и рационално, обяснява същото проучване, споменато по-горе.

Безсъние

Този страничен ефект не се проявява при всички пиещи кафе, зависи от индивидуалната поносимост към кофеина.

Кофеинът има полуживот (времето, когато първоначалното количество се намалява наполовина) от 6 часа, което означава, че се елиминира от тялото само в рамките на 24 часа. 

Следователно, ако изпием половин чаша кафе в 8 сутринта, на другия ден в 8 сутринта ще имаме 25% от кофеина, консумиран в тялото си.

Пристрастяване

Както всеки друг стимулант, кофеинът предизвиква физиологична и психологическа зависимост. Ето защо, ако решите да ограничите консумацията на кафе, трябва да го направите под ръководството на Вашия лекар.

Мигрена

Изследователи от Центъра на Джон Хопкинс установиха, че спирането на кафето причинява мигрена, умора, безсъние и затруднено концентриране.

Депресия

Някои хора изпадат в депресия и изпитват грипоподобни симптоми, когато спрат да пият кафе. Друг такъв симптом е тревожността, която се среща и при хора, които внезапно ограничават консумацията на кафе.

Мързел

Проучване от Университета на Британска Колумбия върху гризачи установи, че високата консумация на кафе намалява средния темп на работа на работниците.

Остеопороза

Добрата новина е, че този страничен ефект може да бъде преодолян чрез осигуряване на адекватно снабдяване с калций и витамин D и ограничаване на кафето до по-малко от три чаши на ден (около 300 mg кофеин на ден).

Кафето също има големи ползи за здравето. Други проучвания установяват, че е полезен за здравето, дори и в големи количества, ако тялото го понася добре. 

Кафето също има големи ползи за здравето. Други проучвания установяват, че е полезен за здравето, дори и в големи количества, ако тялото го понася добре.

Ето защо е най-добре индивидуално да оцените въздействието му върху собственото ви здраве и благополучие. Ключът обаче винаги ще бъде умереността.

Aко статията ви допада може да ни последвате и да я споделите с вашите приятели:

Източник: aslaublog, Миниатюра на записа: freepik.com

Популярни публикации