Google Translate

Търсене в този блог

Как заболяванията влияят на външният ни вид


Диагностика за различни състояния на определена част от тялото.

Физическият вид на човек може да каже на опитен клиницист почти всичко - от физическо до психическо здраве.

Ето 25 безусловни прояви на различни заболявания по лицето , потвърдени от медицинската практика:

Как вътрешните неразположения се появяват върху външния ни вид?

01. На челото има много напречни бръчки (челото е като акордеон), начинът на повдигане на вежди, сякаш изненадано, е типичен за хора, склонни към алкохолизъм.

02. „Горчива“ гънка между веждите (особено в комбинация с плътно притиснати устни) предполага, че човек дълго време страда от някакъв вид синдром на хронична болка.

03. Блестящите, леко изпъкнали очи, които привличат и подлудяват, са признак за заболяване на щитовидната жлеза.

04. Пожълтяването на склерата на очите говори за болен черен дроб.

05. Дълги, извити, красиви, пухкави мигли - знак за белодробен пациент или човек, предразположен към белодробни патологии и астма.

06. Торбички, тъмни кръгове под очите – болни бъбреци или пикочен мехур.

07. Повишеният косопад е симптом на сериозно понижение на имунитета след или на фона на тежко заболяване.

08. Амимично лице, подобно на маска, израженията на лицето не отговарят на текущите събития - симптом на тежко психично заболяване, особено на шизофрения.

09. Набръчкано лице дори при млад мъж – ендокринни нарушения.

10. Червени ивици в склерата - сигнал за нервно изтощение, хронична умора.

11. Еластична кожа на лицето е признак за здраве. А отпуснатото говори за преждевременно стареене на кожата. Това се случва при заболявания на обмяната на веществата и стомашно-чревния тракт.

12. Обща подпухналост на лицето - болно сърце.

13. Потъмняване на кожата, "спуснато" лице - признак за развитие на туморно заболяване.

14. Капилярната мрежа по бузите е сигнал за повишено налягане и склонност към инсулт – тип апоплексия.

15. Светлите петна по лицето на жената са признак за бременност.

16. Появата на жълтеникаво-кафеникави старчески петна по лицето показва бъбречна патология.

17. Розови, червени бузи и в същото време синкави устни – митрална болест на сърцето.

18. Синкавата бледност на лицето е симптом на анемия или белодробна патология. Восъчната бледност е признак на туберкулоза.

19. Флиртуваща отворена уста – признак на аденоиди, синузит.

20. Увисналите ъгли на устата и очите са външна проява на депресия.

21. Долната устна потъва, обемът на горната става по-голям – признак на онкология.

22. Сухите устни с лепкави ъгли сигнализират за гастрит или язва на стомаха.

23. Чуплива коса – метаболитна недостатъчност, недостиг на витамини.

24. Мазната, висяща коса е знак за ендокринни проблеми, заболявания на стомаха и червата.

25. Типични кафяви петна - "меча" кожа - в ириса - признак за предразположение към онкология.

Диагностика на кожата

По състоянието на кожата може доста точно да се прецени дисфункцията на вътрешните органи и жлезите. Така че бледността на лицето обикновено показва ниско кръвно налягане, анемия, нарушения на периферното кръвообращение, бъбречна недостатъчност. 

Изключителната бледност на лицето показва не съвсем здрави леки и тежки храносмилателни разстройства.

Жълтеникав оттенък на кожата на лицето показва дисфункция на черния дроб или жлъчния мехур, а червеният цвят показва повишено налягане, предразположение към силен пулс, апоплексия. 

Периодичното зачервяване на лицето може да бъде причинено от прилив на кръв поради менопауза, както и от злокачествено образувание в тънките черва или тумор на надбъбречната медула.

Прекалено копринената кожа е признак за предразположеност към ревматизъм, подагра, бъбречни и пикочни заболявания. Сухата, груба кожа показва предразположеност към повишена температура и кожни проблеми. 

Студената и влажна кожа е сигнал за предразположение към чернодробно заболяване. Набръчканата кожа на лицето в млада и средна възраст показва заболяване на панкреаса.

Ако кожата на лицето е с бронзов цвят, това е признак на увреждане на надбъбречната жлеза. Внезапното пожълтяване на кожата на лицето е сигнал за дисфункция на далака. 

При рак може да се появи зеленикав тен. Ако бузите са синьо-червени на цвят, тогава можем да говорим за сърдечна недостатъчност.

Бледността на челото е признак на ниско кръвно налягане. Общата бледност, придружена от пот по челото, показва перфорация на стомашна язва или апендицит. 

При прекомерен прием на протеини в организма и консумация на пържени, могат да се появят родилни петна, така наречените чернодробни петна. Продължителните храносмилателни проблеми водят до акне по кожата.

Паяжина от кръвоносни съдове по кожата, както и кафяви петна в корените на косата, са признак на повишен стрес върху черния дроб. Белите петна по кожата показват метаболитни нарушения.

Разширяването на кръвоносните съдове по кожата в близост до устата показва гастрит, гастроколит.

Разпознавам болката ти по ходенето ти!

Има такова понятие - картина на заболяване. Много вътрешни неразположения буквално се проследяват по външния ни вид - понякога с груби щрихи, понякога с фини полутонове. 

А оценката на това как изглежда човек, как се движи, каква е неговата походка, стойка, начин на седене и стоене, в много отношения помага на специалиста да постави правилната диагноза и след това да го подкрепи с различни изследвания. Е, да започваме?

При ходене раменете са огънати напред, сякаш предпазват гърдите и корема, главата е леко прибрана (като смачкано врабче), начинът на стискане на ръце в ключалка на стомаха е признак на заболявания на стомашно-чревния тракт: хроничен гастрит, язва на стомаха, язва на дванадесетопръстника.

Когато човек стои или седи, той често сменя стойката, трепери - признак на проблем с гърба: остеохондроза или междупрешленна херния.

Ходи като на протези, опитва се да огъва коленете си колкото се може по-малко, прави малки крачки, трябва да полага усилия да седне и особено да се изправи - проблеми със ставите: артроза, артрит.

Човек върви, държейки главата си като кристална ваза, обръща не врата си, а цялото тяло - цервикална остеохондроза. В комбинация с обща бледност - силно главоболие, мигрена. 

Ако в същото време главата е леко наклонена на една страна, можем да говорим за миозит - възпаление на мускулите на врата.

Човек се държи прекомерно изправен, навежда се с цялото си тяло, без да огъва гърба си - признак на анкилозиращ спондилит.

Несигурната походка, сякаш постоянно търсене на опора, е характерна за тези, които страдат от виене на свят с проблеми с налягането, вегетативно-съдова дистония.

Бъркащата походка, съчетана с отпуснати рамене и глава, е симптом на дълбока депресия.

Нервна, сякаш на панти, походка, прекомерна жестикулация дори по време на спокоен разговор е признак на неврози, психопатия.

Инхибирането на движението, ниската подвижност, сковаността на ръцете е признак на сериозно психично разстройство, до шизофрения.

Дори едва забележим тремор на главата говори за атеросклероза на мозъчните съдове или неврологични проблеми (при младите хора това често е посттравматичен паркинсонизъм).

Треперенето на ръцете говори по-скоро за съдова патология.

Не е трудно да се „изчисли“ човек, който е претърпял микроинсулт, по падащата на една страна походка и характерните движения: ръката е притисната към тялото, кракът е отстранен.

Внимателна походка, страх от докосване на нещо, ръцете са притиснати към тялото - някакъв вид синдром на хронична болка.

Трепереща походка, сякаш човек стъпва върху горещи въглени, е признак на подагра или полиартрит.

Човек ходи с разтворени крака, сякаш на кокили, седи предимно настрани - признак на хемороиди.

Как вътрешните неразположения се появяват върху външния ни вид?

Самодиагностика на тялото по език

Как да научим по език за неизправностите на гръбначния стълб, стомаха, черния дроб и да ги предотвратим?

Кривината на гънката на върха на езика сигнализира за цервикална остеохондроза. Най-вероятно това е резултат от заседнал начин на живот, продължителна работа с компютър или на бюро.

Сгъване средата на езика - лумбална остеохондроза, обикновено страда от професионални шофьори и хора, които прекарват много време зад волана. За да избегнете остеохондроза, трябва редовно да загрявате: няколко клякания, завъртане на главата - прости, но много полезни упражнения.

Зачервяване на върха на езика - признак на слаба сърдечна дейност, започваща исхемична болест. За заболяванията на белодробната система може да се съди по промени в краищата на езика, по-близо до върха. 

Болестите на сърцето и белите дробове са най-често засегнати от пушачите, така че подобни промени в езика са сериозна причина за отказване от тютюнопушенето.

Пожълтяването на езика и небцето говори за чернодробно заболяване, хроничен холецистит.

Зъбни печати по езика - признак на дисбактериоза, шлака в организма. В този случай си струва да промените диетата, да ядете по-малко мазни и пържени храни. За да подредите тялото, можете да приемате различни билкови запарки. 

Например сварете 1 супена лъжица жълт кантарион с 1 чаша вряла вода, оставете на топло за 30 минути. Приемайте по 1/3 чаша 3 пъти дневно преди хранене в продължение на 2-3 седмици.

Търсене на езика е проява на неврастеничен синдром. Ето съвета: опитайте се да подобрите психологическата ситуация у дома, на работа, променете начина си на живот.

Пукнатини в езика могат да говорят за различни заболявания на кръвта, ендокринната система, бъбречна патология. Тук е необходимо да се провери най-сериозно. 

Признак за неизправност в тялото е намаляването на вкуса. На езика има зони, които са отговорни за реакцията на сладко, кисело, солено и горчиво. Ако човек престане да усеща някой от тези вкусове, тогава можем да говорим за заболявания на нервната, ендокринната система.

Диагностика по носа

Носът ви далеч ли е от идеалния? Не се отчайвай. Ако вярвате на източната медицина, тогава собствениците на спретнат малък нос изобщо нямат късмет, тъй като този техен орган показва възможни сърдечни проблеми.

Вените на кръвоносните съдове на носа се появяват не само при сърдечни заболявания, но и при високо кръвно налягане.

Синьо-червеният цвят на носа често е показателен за ниско кръвно налягане.

Ако около носа се появи мрежа от кръвоносни съдове, това може да причини лошо кръвообращение и възпаление на вените.

Удебеляването или побеляването на крилата на носа характеризира белодробното заболяване.

Бял връх на носа сигнализира за нарушение на кръвообращението или язвена болест.

Периодичното или постоянно зачервяване на носа може да предупреди за хронично стомашно заболяване.

Спуканите съдове по кожата близо до носа показват задръствания в тялото.

Напречната бръчка на носа показва хипотиреоидизъм, а удебеляването на върха на носа показва уголемяване на стомаха.

Дори леко подуване на носа може да показва възпалителен процес в носа, включително наличието на полипи.

Очна диагностика

Ако се вгледате внимателно в нашето "огледало на душата", можете безпогрешно да разпознаете не само настроението и истинските намерения, но и признаци на различни неизправности в тялото.

Жълтеникавата склера (бялото) на очите "сигнализира" за проблеми с черния дроб. Ако се появи внезапно, съчетано с общо пожълтяване на кожата, треска и кафява урина, това е почти 100% хепатит А (жълтеница). Спешно в болница!

Ако очите са постоянно жълти, това означава, че черният дроб не може да се справи с натоварването. Това се случва при хронично възпаление на черния дроб и жлъчния мехур, цироза. 

Необходимо е да се преминат кръвни изследвания - общи и биохимични, както и чернодробни изследвания.

Сълзене на очите при възпалителни заболявания на клепачите (блефарит, конюнктивит), с инфекция на параназалните синуси (синузит). Сълзенето от едното око и подуването на зоната около него може да е признак на напреднал пулпит (възпаление на меките тъкани на зъба).

Тесните торбички по долните клепачи са признак на сърдечна недостатъчност или проблеми с бъбреците.

Големи и отпуснати клепачи със синкави оттенъци издават запален пияч.

Запушените горни клепачи могат да бъдат един от външните симптоми на церебрална склероза.

Изпъкналите очи (двустранен екзофталм) е ярък знак за проблеми с щитовидната жлеза, включително проявата на болестта на Грейвс.

Ако очната ябълка изпъква от едната страна, това може да е синузит или туморно образувание.

Тесните зеници при нормално осветление сигнализират, че човек страда от някаква силна болка.

Също така, стеснените зеници са характерни за наркозависимите, които употребяват опиумни производни.

Многоцветните очи (например едното синьо, другото кафяво) е вродено нарушение на пигментацията. Това е просто пикантна характеристика, която не засяга зрението.

И двете зеници са еднакво широки при някои форми на миопия. Такава реакция е възможна при хипертонична криза.

Много широки зеници, почти не реагиращи на светлина, са често срещани при лекарства на базата на атропин.

Потрепване на очите - нервен тик - признак на развиваща се невроза. Може също да показва невралгия на лицевите нерви.

Едностранният тик е често срещан при мигрена.

Миглите могат да ви кажат нещо за здравето. Например, много дългите и пухкави показват вродена склонност към бронхопулмонални заболявания, включително туберкулоза и бронхиална астма.

Загубата на мигли сигнализира за общо намаляване на имунитета и липса на витамини от група В.

Ако очите се зачервят и сълзите започнат да се изливат на три струи, веднага щом човек подуши цвете или погали котка, тогава спокойно можем да говорим за алергична реакция.

>

Увисналите ъгли на очите са признак на продължителна депресия.

Честото мигане е симптом на невроза (това е особено често при деца).

Немигащият поглед, насочен сякаш през събеседника, е отличителен белег на сериозно невропсихично разстройство, свързано с апатия и „оттегляне в себе си“.

Зачервяването на очните ябълки, съчетано с възпалени клепачи, издават човек, страдащ от хронично безсъние.

Съдовете в очите се спукват при пренапрежение на очните мускули, както и при спадане на вътречерепното налягане.

Ще бъде страхотно, ако ни последвате и споделите тази статия с приятелите си и вашето мнение (или опит) в коментарите!



Популярни публикации