Google Translate

Търсене в този блог

Седем физически симптома на депресия.

Депресията се определя преди всичко като болест на душата. Това е така, защото основно причинява промени в настроението ни. 

Страх, тъга, меланхолия. Това са най-честите чувства, които я съпътстват. Въпреки това, депресията може да причини и физически симптоми. 

Вижте как тялото ви сигнализира, че с вас се случва нещо обезпокоително.

Депресията е болест не само на душата, но и на тялото. Може да засегне хора от всяка възраст.

Здравни специалисти твърдят, че до 2030 г. това ще бъде една от най-често диагностицираните болести в света.

Депресията се проявява не само чрез лошо настроение, суицидни мисли, чувство на обезсърчение и меланхолия. Освен това може да причини промени в тялото ни

Най-честите физически симптоми на депресия включват: главоболие, стомашни болки, болки в гърба, зрителни смущения, постоянна умора и слабост

Ако тези симптоми продължават дълго време, непременно се консултирайте със специалист.

Как се проявява депресията? Пациентът най-вече забелязва промени в настроението си. 

Започва да избягва срещи с приятели и спира да се наслаждава на неща, които преди са му доставяли удоволствие. 

Също така се свързва с лошо настроение, чувство на безнадеждност и празнота, безпокойство и пристъпи на плач. Понякога има и мисли за самоубийство.

Ако чувството на безнадеждност и тъга ви съпътства от няколко седмици и ви пречи да изпълнявате ежедневните си задължения, определено трябва да помислите за посещение при специалист. 

Психолог или психиатър ще ви проведе интервю, благодарение на което ще може да постави точна диагноза.

Физически симптоми на депресия

Заслужава да се отбележи, че депресията е не само болест на душата, но и на тялото. Често причинява дори физически симптоми. По-долу представяме някои от тях.

Липса на енергия, постоянна умора

Всеки от нас понякога чувства загуба на енергия. Това е видимо най-вече през есента и зимата, когато тялото ни започва да изпитва недостиг на витамин D. 

Понякога обаче това е свързано с развитието на депресия. Ако нямате сили да станете от леглото и се чувствате уморени , въпреки че току-що сте се събудили, не го пренебрегвайте. 

Това не е признак на вашия мързел. Може би това е начинът на тялото ви да ви сигнализира, че с него се случва нещо обезпокоително.

По-малка толерантност към болка

Изследване, проведено през 2015 г., показа, че хората, страдащи от депресия, може да са по-податливи на физическа болка. Какво означава? 

Депресията може да ви накара да се почувствате болезнени и смачкани. Всеки удар или падане ще бъде много по-болезнено за вас. 

Някои пациенти споделят, че дори се чувстват така, сякаш „нервните им окончания горят“.

Болки в мускулите и гърба

Това е свързано с предишната точка. Депресията може да ви накара да се почувствате сякаш сте пробягали маратон, когато се събудите. 

Болките в мускулите и гърба също са често срещани симптоми. Ето как психическият стрес се усеща. 

Това се потвърждава от изследване, проведено през 2017 г. сред канадски студенти. Те показаха силна връзка между депресията и болките в гърба.

Главоболие

Не всяко главоболие означава непременно депресия. Тази, която я придружава обаче е доста характерна. 

Националната фондация за главоболие го описва като болка от "напрежение". 

Ако почувствате леко пулсиращо усещане, особено около веждите, тялото ви може да ви уведомява, че не се справя с трудни емоции.

Проблеми със зрението

Изследване, проведено в Германия през 2010 г., показа, че депресията може да причини проблеми със зрението. 

Това заболяване понякога причинява замъглено зрение. 

Освен това хората с депресия, които са участвали в споменатото проучване, са имали проблеми да забележат разликата между черно и бяло.

Стомашни болки

Това е един от най-честите физически симптоми на депресия. За съжаление е лесно да го объркате например с менструални болки. 

Учените от Харвардското медицинско училище обаче твърдят, че симптоми като спазми, подуване на корема и гадене може да са признак на лошо психично здраве. 

Нещо повече, изследователите наричат ​​червата „вторият мозък“. Ако им се случи нещо притеснително, то може да е повлияно от нашата психика.

Храносмилателни проблеми

Запекът и диарията рядко се свързват с депресия. Изследователите обаче смятат, че те може да са резултат от лошото ни психическо състояние. 

Според тях тъгата и безпокойството нарушават храносмилателния процес.

Aко статията и полезните съвети от нашия онлайн здравен портал са ви харесали може да ни последвате и да ги споделите с вашите приятели, както и вашето мнение (или опит) в коментарите!

Популярни публикации