През пролетта можете не само да събирате билки, но и да хапвате даровете на природата. Днес ще приготвим квас от коприва.
Това е не само освежаваща напитка, но и много здравословна.
Копривата има кръвоспиращо, диуретично, холеретично, тонизиращо действие, нормализира липидния метаболизъм, насърчава регенерацията на лигавиците на стомашно-чревния тракт, увеличава броя на червените кръвни клетки, нормализира състава на кръвта, намалява кръвната захар и има вазоконстриктивен ефект.
Рецептите, които направих са две едната е със захар а другата с мед. Използвана прясна и ферментирала коприва.
Квас от коприва
Първо ни трябва коприва. Препоръчително е да се използва млада коприва. Съдържа най-голямо количество хранителни вещества.
Желателно е да се бере с дебели ръкавици, например такива от строителството.
Измиваме копривата и е нарязваме на ситно.
Колко коприва да сложим в 3 литров буркан
Тъй като има различни рецепти, реших за себе си с норма 100 - 150 грама. Въз основа на видеоклиповете, които гледах и моя собствен опит с билките.
Препоръчва се да се напълни 1/3 от буркана. За тестване са достатъчни 100 грама. Сложете нарязаната коприва в буркан.
Ще използвам захар за тази рецепта. Добавете 3 супени лъжици захар, с връх.
За втората рецепта ще смеля копривата между дланите, ще я ферментирам, така да се каже.
Направих го без ръкавици, беше по-удобно за мен и когато сте под карантина не можете да се страхувате, че ръцете ви ще бъдат зелени.
И оцветяването е силно, което освен това отмивах три дни след това.
Смачквах по-дълго време, докато сокът започне да излиза, и добавих тази смес в буркана.
В тази рецепта ще използвам мед. Добавям и 3 с.л.
Заливам го с подготвена вода. За целта я сварих и охладих. Водата ми е около 30°C. Прочетох много рецепти и някои от тях наистина не ми харесаха.
Например, залейте копривата с вряла вода и изчакайте, докато ферментира. Реших да не правя това, а да запазя повечето витамини в използваната коприва.
Оставяме на топло и тъмно място. Бурканите ги бях покрил със салфетка, което е моя грешка. Вижте какво се случи. Когато квасът започна да ферментира, всичко премина отгоре.
Трябваше да сложа бурканите в тави, за да не се излее на масата. И сега повече за ферментацията.
Бурканите с ферментирала коприва и мед ферментираха буквално след 6-8 ч. Не мога да кажа със сигурност, защото беше нощ. И на сутринта вече видях резултата.
Нашият мед не се разтвори толкова бързо. Но на сутринта в буркана нямаше и следа от мед. На втория ден първия буркан вече е ферментирал добре.
Както е споменато във всички рецепти, квасът трябва да ферментира три дни. Ето как изглеждаше нашият квас.
Всичко вече е ферментирало, а в буркана с мед дори започна да се появява бял налеп. Така че три дни бяха много, особено за ферментирала коприва.
Напитката може да се филтрира и да се пие. А сега за лични бележки и за дегустацията. Добавих около 150 грама коприва на буркан, мисля, че това е много.
Квасът има подчертан вкус на трева. По-точно, когато пиете, има приятен вкус на квас, но послевкус на трева.
Но това е само през първия ден. На втория ден вкусът се променя, ако напитката се остави топла. Ако го поставите в хладилника, тогава е почти същият вкус.
За по-голяма острота на вкуса на кваса:
Следващия път ферментиралата коприва ще я прецеждам в бутилка на втория ден. А именно, процесът на ферментация все още да не е приключил.
Моите препоръки, за един буркан от 3 литра използваме 100 - 150 грама коприва и три супени лъжици мед.
Това, което искам да кажа в заключение. Квасът е много здравословен и ако не знаете, че е толкова полезен, тогава не всеки ще иска да го направи втори път.
Опитайте се да го приготвите и вие, много здравословна напитка. Обърнете внимание на копривата, една от най-полезните билки през пролетта.
Ако не харесвате вкуса на кваса, тогава можете да добавите мента или маточина, или дори лимон.
Приемайте 30 минути преди хранене
Aко статията ви допада може да ни последвате и да я споделите с вашите приятели:
Източник: 7hobby.ru