Пациентите с хипотония обичат да спят. И ако средно човек се нуждае от 6-8 часа сън, тогава тези, които имат ниско налягане 9-12 часа, са подходящи.
Често ги наричат „сънливи, мързеливи“, но всъщност продължителният сън сутрин е физиологична потребност на тялото им.
Ето няколко прости, но важни съвета, които ще ви помогнат да се чувствате по-комфортно и нащрек сутрин:
Жега и задух опасна комбинацияБогати на калий са сушените и пресни кайсии, черният шоколад, зрелият боб, картофите, спанакът, тиквите и тиквичките, бананите, стафидите и бадемите.
Добър природен източник на магнезий са зеленолистните зеленчуци, черният шоколад, бадемите, фъстъците, авокадото, кафявият ориз и овесените трици.
Повече свеж въздух
Редовно проветрявайте помещенията. Задушното помещение провокира спадане на кръвното налягане. Но е важно и кога ще освежавате въздуха. Ако го правите в най-топлите часове на деня, полза няма да има.
Проветрявайте сутрин и вечер – тогава въздухът е по-прохладен и освежава и ободрява. Щом се приберете вечер у дома, задължително проветрете – застоялият през деня въздух ще промени кръвното ви налягане.
Продължително стоене прав
Дългото стоене на едно място прав е про- тивопоказно за хора с хипотония, тъй като затруднява венозното връщане на кръвта към сърцето. В такава ситуация е по-правилно да се правят малки стъпки напред-назад, за да могат крайниците да се раздвижват и да не спада рязко кръвното.
Близнете сол
Това е най-бързата превантивна мярка, ако кръвното ви налягане падне, а не кофеиновите или газираните напитки, както мнозина предполагат. Храненето също е важно.
В топлото време или по време на тренировки е възможно кръвното да падне под 100 mm Hg.
За да балансирате, яжте храни, които съдържат повече вода и натриеви соли – краставици, домати, маруля, кисело мляко, особено ако е обогатено с пробиотици, които регулират чревната дейност.
Повдигнете краката си
Ако почувствате колебания в кръвното налягане, седнете и вдигнете краката си на високо. Това благоприятства венозното връщане от периферните части на тялото към сърцето и нормализира кръвното налягане.
Хипотониците изключително лошо понасят статични натоварвания.
Те се нуждаят от движение – дейност, която повишава мускулния и съдовия тонус, дава усещане за жизненост и нова сила. Ето защо уроците в басейна, спортуването - тенис, волейбол, бадминтон са толкова полезни.
Не пропускайте да правите водни процедури, масажи и хидромасажи! А също и контрастен душ, обаче, внимавайте с внезапните температурни промени - тях трябва да ги отбягвате.
Не се препоръчва използването на специални лекарства. Най-добрият вариант за хипотония са адаптогените.
Например елеутерокок 15-30 капки сутрин, женшен 15-25 капки, китайска магнолия 20-30 капки преди хранене.
И още една "тайна": хипотония - хората в по-голямата си част са емоционални, уязвими, слаби. Бъдете внимателни с тях. Насърчавайте ги по-често, не се карайте, че са бавни и „сънливи“.
Обградете ги с грижа и любов. Глезете ги по-често и им обръщайте внимание. Те ще цъфтят пред очите ви и има голяма вероятност психоемоционалният компонент, който намалява жизнеността им, да изчезне.
Aко статията ви допада може да ни последвате и да я споделите с вашите приятели: