За облекчаване на болката може да използвате някои билки и алтернативни практики. Освен за намаляване на болката, те допринасят за намаляване на възпалението и натиска върху раздразнения нерв.
Студ и топлина
Първото, което трябва да опитате в случаите на ишиас е да поставите една торбичка лед или пакет замразени зеленчуци, увити в кърпа и върху болезнените места. След 15-20 минути болката трябва да намалее. Това обаче може да донесе временно облекчение.
За да задълбочите ефекта, може да приготвите горещ компрес (или гореща вана, веднага след прилагане на леда. Това ще стимулира кръвообращението и ще стимулира лимфният поток, като по този начин повишава лечебния процес.
Билки и масла за локално приложение
Някои билки имат мощни противовъзпалителни свойства и могат да се използват за лечение на възпаление и болка. Локално, в мястото на болка може да ги използвате под формата на масла, лапи и отвари.
Някои от най-добрите билки за намаляване на възпалението на седалищния нерв и подобряване на здравето на нервите включва куркума, ямайски дрян, жълт кантарион, кора от бяла върба, дяволски нокът, лопен корен, женско биле, липа цвят и кепе.
Масло от жълт кантарион
Индийско орехче и сусамово масло
Мехлем от лют червен пипер
Нанасяйте от крема върху засегнатата зона до 4 пъти на ден, най-малко в продължение на 1 седмица. При по-тежки случаи може да се използват и пластири, съдържащи екстракт от чили, които се използват при болката от херпес зостер. Едно приложение може да действа до седмици.
Забележка: Крем или мехлем съдържащ капсаицин причинява усещане за парене. Не го прилагайте върху наранена кожа!
Семена сминдух
За да приготвите лапа:
смелете шепа семена от сминдух;
оставете ги да врят с достатъчно мляко, за да се получи кашеста консистенция;
нанесете сместа върху засегнатия район;
оставете да престои няколко часа, преди да изплакнете.
Повтаряйте ежедневно, докато настъпи облекчение.
Билки и добавки за прием през устата
Дяволски нокът
Данните за безопасност показват, че повечето хора понасят добавката добре, но трябва да се избягва от хора с пептична язва или такива, приемащи лекарства за разреждане на кръвта!
Куркума
Добавете една чаена лъжичка към чаша мляко. Може да добавите и една пръчка канела. Поставете на котлона да заври. Подсладете с мед и пийте веднъж или два пъти дневно, докато не усетите подобрение.
Друг вариант е да приемате кукркума под формата на добавка. Обикновено дозата е около 250 до 500 мг куркума, 3 пъти на ден, в продължение на няколко седмици.
Забележка: Кукрумата може да не е подходяща за употреба при хора, приемащи антикоагуланти или лекарства срещу диабет! При наличие на камъни в жлъчката също трябва да се избягва!
Валериана чай
Валерианата съдържа летливи масла, които помагат да се отпусне мускулатурата и да се облекчи напрежението. Освен това е популярна помощ при проблеми със съня.
Приемайте добавка от корен валериана, 3 пъти на ден в продължение на няколко седмици. Консултирайте се предварително с лекуващия лекар за конкретната доза!
Чай от валериана може да приготвите като накиснете 1 чаена лъжичка изсушен корен валериана в чаша топла вода за 10 минути. Пийте този билков чай по няколко пъти на седмица, няколко поредни седмици.
Кора от бяла върба
Вземете кора от бяла върба под формата на добавка (120 до 240 мг дневно) в продължение на няколко седмици.
Алтернативни практики срещу ишиас
Упражнения и физикална терапия при ишиас
Може би упражненията са последното нещо, което хората с ишиас имат желание да правят, но физическата активност всъщност е наистина важна. Продължителното лежане в леглото може да направи болката доста продължителна.
Ден или два след обострянето на ишиаса може да започнете редовна тренировъчна програма за укрепване на корема и мускулите на гърба. Укрепването на основните мускули улеснява бързото възстановяване.
Освен това, упражненията допринасят за повишение на кръвния поток към увредения нерв, което помага за отстраняване на голям процент от химикалите, отговорни за възпалителната реакция.
Лека разходка за 15-20 минути може да бъде достатъчна. Ако ходенето е прекалено болезнено, може да опитате плуване или водна аеробика. Когато сте във водата, натискът върху гърба не е толкова голям.
Може да е необходимо да посетите физиотерапевт, който да препоръча стречинг упражнения за възстановяване на гъвкавостта на гърба или движения, които помагат за стабилизиране на гръбнака и намаляване на вероятността от подобна травма.
За намаляване на възпалението на седалищния нерв и подобряване на гъвкавостта в долната половина на тялото е подходящо е следното упражнение:
задръжте тялото спокойно, като сгънете дясното коляно и го повдигнете нагоре, към гърдите и вдишайте;
обгърнете с ръце бедрото и притиснете леко към гърдите, доколкото е възможно;
дръжте другия крак изпънат;
останете в тази позиция в продължение на 20 секунди с контролирани дълбоки вдишвания и след това спуснете краката си леко в изходна позиция;
повторете с другия крак;
направете това 3 до 5 пъти.
Накрая, направете упражнението, като свивате едновременно двата крака, повтаряйки 3 до 5 пъти.
Йога
Въпреки че ефектите от йога при ишиас са по-малко проучвани, леките форми на йога могат да са от полза. Тя допринася за укрепване на мускулите и подобрява гъвкавостта.
Проучване, публикувано в списание „Pain" показва, че хора с хронична болка в гърба, които практикуват Айенгар йога в продължение на 16 седмици, постигат намаляване на болката с 64 % и инвалидността с до 70 %.
Акупунктура при ишиас
Наред с другите ефекти, акупунктурата може значително да подобри функцията на нерва и да облекчи болката в тялото.
В едно малко проучване публикувано в списание за традиционна китайска медицина е установено, че на 30 души с ишиас, 17 получават пълно облекчение и 10 намаляват симптомите с помощта на затопляща акупунктура, при която иглите се затоплят предварително.
Акупунктурната терапия трябва да се извършва единствено и само от квалифициран и опитен специалист по акупунктура!
Хиропрактика
Може да помогне за облекчаване на натиска върху седалищния нерв, премахване на болката и възпалението и подобряване на мобилността и функцията на крайниците.
Проучване от 2010 година, включващо 120 пациенти, подложени на хиропрактика около 3 пъти седмично, в продължение на 4 седмици, съобщава, че 60 % от хората с ишиас, които не са получили ефект от други терапии и решават да опитат с хиропрактика, получават облекчение, което по степен е близко до това на хората претърпели хирургична интервенция.
Облекчението след проведените гръбначни манипулации продължило до една година.
Според думите на изследователя Gordon McMorland, DC (National Spine Care in Calgary, Alberta), хиропрактиката провокира реакция в нервната система, която облекчава болката и възстановява нормалната подвижност на увредените райони.
Също така, намалява възпалението и създава среда, която да насърчава естествените оздравителни механизми на организма.
Масаж
Масажът може да бъде много ефективен при лечение на седалищния нерв, както и мускулни спазми и изтръпване на краката. Той допринася за отпускане на стегнатите мускули в долната част на гърба и седалището, които допълнително допринасят за натиска върху нервните коренчета.
Освен това, масажът стимулира освобождаването на ендорфини, които действат като естествени болкоуспокояващи.
Седалищният мускул е разположен под мускул, наречен m. piriformis, който пък е покрит от глутеалната мускулатура. Когато m. piriformis е твърде стегнат, той усилва натиска върху седалищния нерв, предизвикващо изтръпване и мравучкане усещано надолу по краката.“
Това казва Джеф Смут (Jeff Smoot), вицепрезидент на Американската асоциация по кинезитерапия (American Massage Therapy Association). Той прилага натиск върху мускулите на долната част на гърба и глутеусите, за да стимулира прагови точки в мускул пириформис.
Обикновено терапията е с продължителност 7 до 10 дни. Джеф Смут казва, че ако пациентът не получи напредък до четвъртата визита, трябва да се опита друга терапия.
Допълнителни съвети:
избягвайте извършването на резки движения;
заемайте правилна стойка за облекчаване на натиска върху долната част на гърба;
спете на матрак, който не е нито прекалено твърд, нито прекалено мек;
избягвайте тютюнопушенето, тъй като то допринася за поява на дискова херния;
обмислете прием на добавки витамин С, калций и магнезий след консултация с лекуващия лекар.
framar.bg
Aко статията ви допада може да ни последвате и споделите нашата страница с вашите приятели: