Google Translate

Освобождаване на напрежението и болката в мускулите на врата

Пукането на врата, подобно на редовното изпукване на кокалчетата, е доста често срещан лош навик. 

Въпреки, че няма надеждни доказателства, че пукането (кавитация) в ставите на шийните прешлени е опасно или може да причини значителни увреждания, здравият разум подсказва, че подобен навик едва ли е полезен. 

При някои хора постоянните опити да постигнат изпукване във врата се превръщат в обсебващ тик, който може да повлияе неблагоприятно на общуването с другите.

Определена сила на волята и разбирането на причините за изпукването на шията ще ви помогнат да се отървете от този лош навик. Упражненията за разтягане, които раздвижват и отпускат шията, са много подходящи за това.

Разтегнете и укрепете врата си

Разтегнете мускулите на врата. Напрежението в мускулите на врата кара някои хора да се опитват да изпукат врата, за да намалят това напрежение и дискомфорт. 

Вместо непрекъснато да се опитвате да отпуснете шийните прешлени, леко разтегнете мускулите на врата, което ще облекчи врата и ще премахне желанието да го изпукате.

При изпъване на врата се движете плавно и бавно, а също така дишайте дълбоко. Обикновено се препоръчва да задържите разтягането за около 30 секунди и да повтаряте упражненията 3-5 пъти на ден.

Препоръчва се разтягане след топъл душ или топъл, мокър компрес, когато мускулите на врата са по-гъвкави.

Изправете се, заведете дясната си ръка зад гърба си и хванете лявата си ръка с нея малко над китката. Внимателно издърпайте лявата си ръка нагоре и в същото време наклонете врата си настрани в обратна посока, така че дясното ухо да падне до дясното рамо. Задръжте тази позиция за 30 секунди, след това сменете ръцете и повторете упражнението.

Движете врата си в различни посоки. 

Ако вратът ви е схванат и има малък обхват на движение, проблемът може да са ставите ви. В този случай опитите за пукане на врата и разтягането му са разбираеми, но обикновено те не освобождават най-твърдата става. 

Ставите, които са разположени над и под скобата на ставите, пукат, което с течение на времето може да доведе до тяхната прекомерна подвижност (хипермобилност) и нестабилност.

Започнете, като движите главата си в кръгове, първо по посока на часовниковата стрелка, след това обратно на часовниковата стрелка, за около 5-10 минути във всяка посока. 

Във врата може да се чуят щракащи и пукащи звуци, но се фокусирайте върху движенията, а не върху тези звуци.

Извършвайте основни движения на врата: навеждане напред (погледнете надолу към пръстите на краката си), странично навеждане (наклонете ухото си към рамото) и разтягане (погледнете нагоре към небето). 

Опитайте се да изпълнявате всяко едно от тези движения до краен предел и да ги повтаряте около 10 пъти на ден. След 1-2 седмици обхватът на движение на шията трябва да се увеличи, което може да ви спаси от постоянното желание да изпукате врата си.

Укрепете мускулите на врата. 

Това ще ви позволи да увеличите стабилността на врата си. Мускулите се използват не само за движение, но също така защитават други тъкани и осигуряват стабилност на подлежащите кости и стави.

Слабите мускули на шията правят шийните прешлени нестабилни, което може да ви накара да искате да изпукате гръбначните стави, така че можете да се отървете от това желание, ако укрепите мускулите на шията.

Поставете еластичен фитнес колан на задната част на главата си и прикрепете краищата му към нещо стабилно, така че да са разположени на нивото на главата ви.

Направете няколко крачки назад, докато турникетът се опъне. При опънат турникет изпълнете 10 пъти четири основни движения на врата (наклони напред, надясно-наляво и назад). 

Правете това упражнение всеки ден. След около седмица вземете по-дебел турникет, за да увеличите натоварването.

Можете също да попитате физиотерапевт, който може да ви покаже специални упражнения за разтягане и укрепване на врата.

Променете позицията на тялото по време на сън

Обърнете внимание на стойката си в съня си. Проблемите с шията могат да възникнат от факта, че не ви е удобно да спите. 

Твърде мекият матрак или дебели възглавници могат да повлияят неблагоприятно на врата и горната част на гърба. Опитайте се да не спите по корем, защото в това положение главата и шията са обърнати по такъв начин, че дразнят ставите и мускулите на шийните прешлени.

Опитайте да спите на една страна с ръце под главата и леко свити крака в таза и коленете (положение на плода).

Опитайте да използвате ортопедична възглавница, която е предназначена да поддържа естествената извивка на врата ви.

Променете работната си среда. 

Проблемите с шията често са причинени от повтарящи се, повтарящи се движения по време на работа или леки наранявания, свързани с физическа активност.

Ако проблемите са свързани с работата, обсъдете с началниците си възможността да промените вида на дейността или помислете за промяна на работното си място. 

Може би компютърът ви е разположен по такъв начин, че трябва да напрягате врата си. В този случай поставете компютъра пред себе си на нивото на очите.

Вместо постоянно да държите слушалката до ухото си и да огъвате врата си, използвайте функцията за високоговорител.

Ако трябва да прекарвате много време зад волана на автомобил, сменете позицията на облегалката на седалката, така че главата ви да лежи удобно на облегалката за глава. Така ще намалите натоварването на врата си.

Променете рутината си за упражнения. 

Възможно е проблемите с шията да са свързани с физическите упражнения, които правите у дома или във фитнеса. 

В този случай се опитайте да направите кратка почивка и да не правите упражненията, които са причинили тези проблеми (ако можете да идентифицирате тези упражнения) в продължение на няколко дни, за да позволите на врата си да се възстанови. 

Възможно е също така да тренирате твърде усилено (прекомерно тегло или много повторения) или да сте в лоша физическа форма – ако имате някакви съмнения, консултирайте се с личен треньор.

Ако поставите щангата в основата на врата си, когато правите претеглен клек, това може да натовари ставите на врата.

Използването на главата ви като лост, когато правите упражнения за корем, може да доведе до напрежение във врата.Упражненията над главата, като лежанка, също могат да причинят дискомфорт във врата.

Как да се лекува врата

Посетете хиропрактик или остеопат. Тези специалисти по гръбначния стълб помагат да се развият правилните движения и да се нормализира работата на шията, гърба и периферните стави. 

Ръчната терапия (корекция) на ставите ви позволява да освободите стегнати стави и да изправите леко усукани стави на врата. 

Може да изглежда странно, че след като хиропрактикът ви изпука врата, вие сами спирате да го пукате, но освобождаването на най-стегнатите, а не на подвижните стави помага да се отървете от този лош навик.

Въпреки че проблемите с шията понякога изчезват след първата сесия на лечение, често са необходими няколко сесии, за да получите забележими резултати.

Хиропрактиките и остеопатите могат да използват други методи като разтягане и масаж за лечение на шията. Потърсете специалист с добра репутация.

Свържете се с професионален масажист. 

Възможно е желанието ви да изпукате врата си да се дължи на разтягане на вътрешните мускули, което да е резултат от дългогодишни спортни травми или автомобилна катастрофа. 

При леки до умерени навяхвания помага дълбокият мускулен масаж. Този масаж облекчава мускулните спазми, намалява възпалението и помага за отпускане на мускулите. 

Започнете с 30-минутен масаж на врата и раменете. Бъдете търпеливи и оставете масажиста да стигне до по-дълбоките слоеве на мускулите. Не прекалявайте обаче – може би лек масаж ви е достатъчен.

Не забравяйте да пиете много вода веднага след масаж, за да изхвърлите възпалителните странични продукти, млечна киселина и токсини от тялото. В противен случай след масажа са възможни главоболие и леко гадене.

Помислете за използването на акупунктура. 

Този метод се състои в забиване на много тънки игли в специфични енергийни точки в кожата и мускулите, което помага за облекчаване на напрежението, дискомфорта и отока.

Акупунктурата може да бъде полезна при голямо разнообразие от проблеми с шията и по този начин да ви спести желанието за изпукване.

Специалните точки не са непременно разположени в близост до проблемната зона - шията може да бъде засегната от излагане на точки, които се намират в напълно различна част на тялото.

Акупунктурата се практикува от много професионалисти, включително някои интернисти, хиропрактики, натуропати, физиотерапевти и масажисти. Акупунктурата може да се използва като допълнително лечение.

Свържете се с Вашия лекар. 

Навикът за напукване на врата може да се развие поради сериозни заболявания като артрит, остеопороза, рак или костна деформация.

Дегенеративните заболявания на тъканите на шията често причиняват скърцащи и пукащи звуци при всяко движение на главата. 

Навикът да си пукате врата не означава, че имате някакво заболяване, но ако не сте успели да се отървете от него с други методи, тази възможност трябва да се обмисли.

За да идентифицира възможните причини за пукане на шията, лекарят може да назначи рентгенова снимка, костно сканиране (скениране на кости), магнитен резонанс (MRI) или компютърна томография (CT).

Лекарят може също да назначи кръвен тест, за да изключи възможността за ревматоиден артрит или гръбначна инфекция, като менингит. 

При жените ревматоидният артрит е изложен на риск от сублуксация на шийката на матката. За да се изключи това заболяване, са необходими рентгенови лъчи на шията преди операцията. 

При сублуксация на шийните прешлени е изключително важно да се оцени състоянието на дихателните пътища и шията, тъй като съществува риск от увреждане на гръбначния мозък.

При липса на каквито и да било физически аномалии, Вашият лекар може да Ви насочи към психолог, който може да идентифицира възможните психологически причини.

За да освободят човек от нежелани навици, психолозите понякога използват хипноза.

Съвети

Не носете чанти с неравномерно разпределение на тежестта върху раменете си (например чанти за рамо), тъй като това може да доведе до напрежение във врата. Използвайте куфар с колела или раница с две широки презрамки.

Рискът от нараняване на шията се увеличава, ако мускулите не са топли и напрегнати, така че не движете врата твърде рязко, докато не разхлабите мускулите и не възстановите нормалното кръвообращение. В студено време покрийте врата си с шал или висока яка.

Дори такива безобидни неща като четене в легнало положение или стискане на зъби могат да причинят напрежение във врата.

Поддържайте добра стойка на работа и у дома. Опитайте се като седнете да сте с изправен гръбначен стълб, не се навеждайте и не присвивайте.

Стресът може да влоши сковаността на врата. Ако проблемите с шията са придружени от стрес, обърнете внимание не само на симптомите, които изпитвате, но и на причините за стреса.

Внимание

Ако пукането и изпукването на ставите са придружени от подуване, болка, изтръпване или мускулна слабост, трябва да се консултирате с ортопед.

Ще бъде страхотно, ако ни последвате и споделите тази статия с приятелите си и вашето мнение (или опит) в коментарите!

Източник:

http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/stretching/art-20047931

http://www.medicinenet.com/joint_cracking/symptoms.htm

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18797044

http://www.csp.org.uk/your-health/what-physiotherapy

http://www.nhs.uk/Conditions/Back-pain/Pages/Treatment.aspx

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/neck-pain/basics/causes/con-20028772

http://www.nhs.uk/Livewell/fitness/Pages/Top-10-gym-exercises-done-incorrectly.aspx

http://www.pacificcollege.edu/news/blog/2015/02/19/benefits-massage-lower-back-and-neck-pain

http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/acupuncture/basics/definition/prc-20020778

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/neck-pain/basics/causes/con-20028772

https://www.wikihow.com/Stop-Neck-Cracking


Популярни публикации