Google Translate

Цвeтовете от глог понижават високото кръвно, борят стрес, изтощаване, безсъние и др.

Как да използваме цвят от глог за нашето здраве? През пролетта започва да цъфти ухайният глог. Глогът (hawthorn на английски) е род покритосеменни растения от семейство Розови. Дървото най-често стига до 5-6 метра височина и се среща навсякъде в България.

Цветовете на цъфналия глог са бели. Те са събрани в щитовидни съцветия с петделна чашка, петлистно венче и многобройни тичинки. 

Цветовете се посещават масово от пчелите, защото това е пролетно медоносно растение. Цъфти от края на Април до началото на Юни в зависомост от надморската височина.

Знаете ли, че добре познатият ни глог е перфектен за направата на жив плет! Живият плет от глог се използва в съвременния ландшафтен дизайн поради своята издръжливост и многоцветна външност.

За това кога се бере цветът на глога, трябва да знаем, че най-добрият момент е преди пълния цъфтеж на цветовете. 

Ако искаме да изсушим набраните цветове от глог за чай, това става на сянка или в сушилня до 40 градуса. Можем спокойно да берем самия цвят на глога с част от листата, дори е препоръчително!

За какво се използва и какво лекува цъфналия цвят от глог

Листата, цветовете и плодовете на глога съдържат изобилие от фитонутриенти (антиоксиданти), наречени олигомерни проантоцианидини и флавоноиди, за които се смята, че са отговорни за неговия фармакологичен ефект. 

Глогът съдържа флавоноиди с благоприятна за сърцето антиоксидантна активност, както и танини, етерични масла, плодови киселини и захари. Растението съдържа още витамини В и С.

Ползите от цъфналият цвят от глог са свързани най-вече с подобряване работата на сърцето и сърдечната дейност. Глогът е перфектната билка за здраво сърце и великолепно сърдечно средство. 

Той подобрява работата на коронарните артерии, а сърдечния мускул получава повече кислород. Увеличава се и силата на сърдечните съкращения и сърцето изпомпва повече кръв.

Билката разширява кръвоносните съдове (особено на сърцето и мозъка). Глогът е особено подходящ за възрастните хора с изтощени сърца. 

Много подходяща билка за възстановяване след големи физически претоварвания или при хора с непрекъснат стрес. Тъй като ефектът не е мигновен, е добре да се взема няколко седмици или по-дълго време.

Може да се съчетава с други лекарства, като самата билка няма странични ефекти и не засилва страничните ефекти на лекарствата. Това е важно за хора с начална форма на сърдечна недостатъчност и придружаващи заболявания, изискващи разнообразно лекарствено лечение. Друго предимство на глога е, че при продължителна употреба не се развива ефектът на привикването.

Обобщено можем да кажем, че цветът от глог се прилага при сърдечно-съдови заболявания (повишено кръвно налягане, сърдечна слабост, сърдечни неврози, атеросклероза, сърдечни аритмии), безсъние, задух и др.

Приема се под формата на билкова запарка или тинктура.

Знаете ли, че в някои части на Португалия са давали на децата ястия, направени от плодовете на глога, заради високото им хранително съдържание!

Как да направим запарка или тинктура от цвят глог с листа

За да направим запарка, имаме нужда от 2 супени лъжици от цвета. Заливаме ги с 400 мл вряща вода и оставяме да киснат за около 2 часа. Готовата запарката пием по една винена чаша преди ядене 3 пъти дневно.

За да направим тинктура от цвят и листа от глог, имаме нужда също така от някакъв силен алкохол. Водка или домашна ракия ще ни свършат хубава работа. 

Трябва да измерим набраните билки в грамове и да добавим двойно повече алкохол. Можем да използваме стъклен буркан или съд с широко гърло.

Оставяме готовия буркан на хладно и тъмно място за поне две седмици. Опитваме се да разклащаме буркана веднъж на ден. 

След това изсипваме готовата тинктура през тензух или марля в друг стъклен съд, за да прецедим билките. Съхраняваме готовата тинктура в шишенца от кафяво стъкло (тъмно стъкло с кехлибарен цвят). Така UV лъчите няма да влошат качеството на продукта с течение на времето.

Листата и цветовете на глога например са одобрени в Германия за лечение на ранни етапи на застойна сърдечна недостатъчност, характеризираща се с намалена сърдечна функция, усещане за натиск или безпокойство в областта на сърцето, свързани с възрастта сърдечни заболявания и леки аритмии.

Как да приемаме готовата тинктура от цвят на глог? Препоръчителната дневна доза е 60 капки на ден – по 20 капки, 3 пъти дневно. Можем да ги пием в комбинация с малко вода.

Другите ползи на глога - как да използваме цвят от глог

За сваляне на диоптъра – освен ползите за сърцето, тинктурата е много полезна за хора с голям диоптър. Тинктурата спомага за засилването на зрението.

При склероза и хипертония в първи или втори стадий – запарваме 4 с.л. цветове и листа от глог в литър кипяща вода. Захлупваме с капак и оставяме да престои един час. Прецеждаме и пием по 1 кафена чашка три пъти дневно преди ядене.

При сърдечна недостатъчност – смесваме 80 г цветчета от глог, 40 г корени от валериан, 40 г стръкове от горицвет. Заливаме 2 с.л. от сместа с 500 мл кипяща вода. От полученото количество пием 3 пъти дневно по 5 кафени чашки преди всяко ядене.

При безсъние – правим си по 1 чаша чай от мента, глог, маточина и валериана. Пием преди лягане, като този билков чай спомага за доброто и безпроблемно заспиване и наспиване.

При сърдечна невроза – правим запарка от по 1 ч.л. глог (цвят и листа, може и плод), хмел, маточина и дяволска уста и 2 ч.л. корен от валериана. За целта слагаме всички билки в 400 мл вряща вода и оставяме да киснат 20 минути, а после прецеждаме. Пием запарката три пъти на ден по 120 мл четвърт час преди хранене.

За финал

Глогът е една прекрасна билка, от която трябва да се възползваме непременно. През пролетта можем да си наберем цветове и листа, а през есента – плодове. 

Изсушени за чай или под формата на запарки и тинктури, ние задължително трябва да се възползваме от тях целогодишно за нашето здраве. 

Ефектите са по-бавни и трябва да ги пием за продължителни периоди, за да получим конкретни резултати.

Препоръчва се билката да се избягва от бременни или кърмещи жени, въпреки че някой източници казват, че не е имало неблагоприятни ефекти, причинени от глог по време на бременност или по време на кърмене. Но все пак е най-добре да се внимава!

Ще бъде страхотно, ако ни последвате и споделите тази статия с приятелите си и вашето мнение (или опит) в коментарите!

Източник: kakda.org

Популярни публикации