Google Translate

Как се събира и за какво се пие лечебния сок на пробуждащите се брези

През пролетта растенията се събуждат след дълъг зимен зимен сън и в дълбините на стволовете им започва активен соков поток. 

Ако наблизо до дома ви расте бреза, възползвайте се от този дар на природата и съберете брезов сок.

Модата за здравословен начин на живот води до факта, че хората са по-склонни да избират натурални продукти, без „химия“ и консерванти. 

Сред тях важно място заемат продуктите и напитките от растителен произход с лечебни и оздравяващи свойства, които в момента преживяват прераждане и бум на популярност.

Защо брезовият сок е полезен

Един от тези естествени продукти, на които трябва да обърнете внимание, е сокът, който се получава от европейската бяла бреза, която е широко разпространена в нашата област. 

Това дърво има редица полезни качества, поради което нашите далечни предци са го ценили толкова много.

Пресният сок от бреза е истинска съкровищница от минерали, захари, органични вещества, които укрепват здравето и подобряват благосъстоянието на организма. 

Сокът, който се получава от растенията в началото на пролетта (края на март - началото на април), съдържа голям брой важни за дървото вещества, които са полезни и за хората.

Вкусна напитка

Съставът на пресния брезов сок включва - минерали (калий, калций, фосфор, манган, магнезий, желязо, мед); витамини (главно С и група В); ензими, органични вещества (лимонена киселина, танини, флавоноиди, бетулин) и захари (фруктоза).

Ползите от брезовия сок

Систематичната употреба на брезов сок (2-3 пъти на ден по 1/4 чаша) в продължение на 2-3 седмици влияе положително върху работата на бъбреците и пикочните пътища (помага при уролитиаза), почиства организма от токсини, намалява нивото на „лошия“ холестерол и също укрепва имунната система. 

В допълнение, редовното пиене на брезов сок подобрява тена, придава блясък на косата. 

Поради полезния си състав сокът се препоръчва през периода на възстановяване след заболяване, на възрастни хора или отслабен имунитет (например при анемия).

Безобидна „брезова“ захар - ксилитол

Захарите, включени в състава на брезовия сок, се усвояват лесно и не влияят на нивото на инсулин в организма. 

Това свойство беше оценено от фармацевтите и бе създадено алтернативно лекарство за хора с диабет. 

Брезовата захар (ксилитол) се образува по време на производството на ксилоза (дървесна захар), която е част от хемицелулозите, които съставляват кората и дървесината на брезата.

Ксилитолът се препоръчва като естествен подсладител не само за диабетици, но и за хора с наднормено тегло, тъй като има по-нисък гликемичен индекс от другите видове захари (сок от захарно цвекло, захароза). 

За разлика от бялата захар, ксилитолът не причинява кариес, а напротив, предотвратява появата му, тъй като има антимикробни свойства.

Ксилитолът, полезен за хоратата, може да бъде опасен за животните. 

Затова на домашните любимци не трябва да се дават храни, съдържащи брезов сок.

Събиране на брезов сок

За да изпитате всички предимства на брезовия сок, можете да го купите в магазините за здравословни храни. 

А можете да го съберете и сами, защото това не е толкова трудна задача. 

През април брезата за­почва да се събужда от зим­ния сън. 

Сокът се движи по стъблото към пъпките.

Можем да чуем движението на сока нагоре, към кло­ните, ако долепим ухо до бялата кора. 

Характерни­ят шум прилича на да­лечния плисък на вълните.

Времето за събиране на сок е строго определе­но – четири седмици. 

За­почва, когато дневната и нощна температура дос­тигнат няколко градуса над нулата (приблизител­но във втората половина на април) и брезата се съ­буди. 

При появата на пър­вите листа, сокът нама­лява. 

Събирането на сока става от десет часа сут­ринта до шест следобед, вечерта и през нощта дървото спи.

За събиране на сока е подходящо дърво на средна възраст, растящо далеч от пътища, градове и замърсени места. 

Най-добре е, ако то се намира в гората или в собствената ви лятна вила.

Вашите действия няма да причинят значителна вреда на дървото, ако само спазвате най-важното условие - можете да съберете не повече от 3-5 литра сок от едно 20-годишно дърво, а на ден е разрешен максимум 1 литър.

Как да събирате брезов сок, за да не навредите на дървото

За да съберете сок, направете малък (1-2 см) разрез в ствола на дърво с диаметър най-малко 25 см (на височина приблизително 1,5 м), в който поставете стъклена тръба, пластмасов маркуч или малък улук. 

Под нея закрепете бутилка или друг стъклен съд (буркан), в който сокът ще се източи.

Има по-малко инвазивен, но по-дълготраен метод - отрежете клон, който е със средна дебелина, и на мястото на разреза закрепете пластмасова бутилка, в която ще се натрупа течащият сок.

Дарове на природата

Ако сте избрали метода за събиране на сок през дупката, не забравяйте, че след приключване на процедурата трябва внимателно да затворите разреза с дървен клин и да покриете мястото на „щетите“ с градинска вар, което ще позволи на раната да зарасне по-бързо и няма да обрече дървото на обилна загуба на сок и заразяване с вредни микроорганизми.

Как да съхраняваме брезовия сок

Най-добре е да го използвате пресен, тогава полезните свойства на брезовия сок са най-високи, но ако това не е възможно, той може да се съхранява в хладилника и да се консумира в продължение на 3-4 дни. 

А можете да го приготвите и за зимата. 1 чаша лечебна напитка на ден ще компенсира липсата на витамини в организма, която изпитваме в студения сезон.

Aко статията и полезните съвети от нашия онлайн здравен портал са ви харесали може да ни последвате и да ги споделите с вашите приятели, както и вашето мнение (или опит) в коментарите!


Източниик: zajenata.bg

Популярни публикации